سرطان کبدچیست-و چه علائمی همراه دارد؟

سرطان کبدچیست-و چه علائمی همراه دارد؟

دسته بندی:

1398/8/5

نویسنده : حسینی

کبد بزرگترین اندام غددی در بدن است و عملکرد های متنوع مهمی برای حفظ بدن از سموم و مواد مضر انجام میدهد.در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری کسب نمایید.


سرطان کبد چیست؟

 

سرطان کبد سرطانی است که در کبد بروز می کند. کبد بزرگترین عضو غده در بدن است و وظایف مختلف بحرانی را برای نگه داشتن بدن از سموم و مواد مضر انجام می دهد. در ربع فوقانی راست شکم ، درست زیر دنده ها قرار دارد. 

کبد مسئول تولید صفرا است ، این ماده ای است که به شما در هضم چربی ها ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی کمک می کند. این ارگان حیاتی همچنین مواد مغذی مانند گلوکز را ذخیره می کند ، به طوری که شما در مواقعی که نمی خورید تغذیه می شوید. 

این داروها و سموم را نیز تجزیه می کند. هنگامی که سرطان در کبد بروز می کند ، سلولهای کبدی را از بین می برد و توانایی کبد را در عملکرد عادی تداخل می کند.

 

سرطان+کبد

 

سرطان کبد به طور کلی به عنوان اصلی یا ثانویه طبقه بندی می شود. 

 

سرطان اولیه کبد در سلولهای کبد آغاز می شود. ثانویه سرطان کبد وقتی سلولهای سرطانی از اندام دیگری به کبد گسترش می یابد ، توسعه می یابد. 

بر خلاف سلولهای دیگر بدن ، سلولهای سرطانی می توانند از محل اصلی جدا شوند و یا از آنجا که سرطان شروع شده است. 

سلول ها از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به مناطق دیگر بدن می روند. سلولهای سرطانی سرانجام در اندام بدن دیگری جمع می شوند و در همانجا شروع به رشد می کنند.

این مقاله به سرطان اولیه کبد می پردازد. اگر قبل از ابتلا به سرطان کبد در یک ارگان دیگر مبتلا به سرطان بودید ، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان ثانویه کبد به مقاله ما در مورد متاستاز کبد مراجعه کنید

 

سرطان+کبد

 

انواع مختلف سرطان کبد اولیه چیست؟

 

انواع مختلف سرطان اولیه کبد از سلولهای مختلفی که کبد را تشکیل می دهند سرچشمه می گیرد. سرطان اولیه کبد می تواند به عنوان یک توده در حال رشد در کبد شروع شود ، یا در همان زمان می تواند در بسیاری از مناطق درون کبد شروع شود. 

افرادی که آسیب شدید کبدی دارند ، احتمالاً دارای مکانهای رشد سرطان متعدد هستند. انواع اصلی سرطان اولیه کبد عبارتند از:

 

سرطان سلولهای کبدی

 

سرطان کبد سلولهای کبدی (HCC) ، همچنین به عنوان هپاتوما شناخته می شود ، شایعترین نوع سرطان کبد است که 75 درصد از کل سرطانهای کبد را تشکیل می دهد. این وضعیت در سلولهای کبدی که سلولهای غالب کبد هستند ، ایجاد می شود. این بیماری می تواند از کبد به قسمت های دیگر بدن مانند لوزالمعده ، روده و معده گسترش یابد. HCC در افرادی که به دلیل سوء استفاده از الکل آسیب جدی کبدی دارند ، بیشتر اتفاق می افتد.

کولانژیوکارسینوما

کلانژیوکارسینوم ، که بیشتر به عنوان سرطان مجرای صفراوی شناخته می شود ، در مجاری صفراوی کوچک و لوله مانند در کبد ایجاد می شود. این مجاری برای کمک به هضم ، صفرا را به کیسه صفرا حمل می کند. سرطان مجرای صفراوی تقریباً 10 تا 20 درصد از کل سرطانهای کبد را تشکیل می دهد. هنگامی که سرطان در بخش مجاری داخل کبد شروع می شود ، به آن سرطان مجاری صفراوی داخل رحمی گفته می شود. هنگامی که سرطان در بخش مجاری خارج از کبد شروع می شود ، به آن سرطان مجاری صفراوی فوق کبدی گفته می شود.

کبد آنژیوسارکوم

آنژیوسارکومای کبدی نوعی نادر از سرطان کبد است که در رگهای خونی کبد شروع می شود. این نوع سرطان خیلی سریع پیشرفت می کند ، بنابراین به طور معمول در مرحله پیشرفته تر تشخیص داده می شود.

هپاتوبلاستوما

هپاتوبلاستوما یک نوع بسیار نادر از سرطان کبد است. تقریباً همیشه در کودکان خصوصاً در کودکان زیر 3 سال یافت می شود. با جراحی و شیمی درمانی ، چشم انداز افراد مبتلا به این نوع سرطان می تواند بسیار خوب باشد. هنگامی که هپاتوبلاستوما در مراحل اولیه تشخیص داده می شود ، میزان بقا بیش از 90 درصد است .

 

سرطان+کبد

 

علائم سرطان کبد چیست؟

بسیاری از افراد در مراحل اولیه سرطان اولیه کبد علائم را تجربه نمی کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شود ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناراحتی شکم ، درد و حساسیت
  • زردی پوست و سفیدی چشم ها که به آن زردی گفته می شود
  • مدفوع سفید ، گلی
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • کبودی یا خونریزی به راحتی
  • ضعف
  • خستگی

 

سرطان+کبد

 

چه کسی در معرض خطر سرطان کبد است؟

پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد به سرطان کبد مبتلا می شوند در حالی که برخی دیگر اینگونه نیست. با این وجود ، عوامل مشخصی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد:

سرطان کبد در افراد بالای 50 سال شایع است.

یک عفونت طولانی مدت هپاتیت B یا C می تواند به شدت به کبد شما آسیب برساند. هپاتیت از طریق شخص به شخص دیگر از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن فرد آلوده مانند خون یا مایع منی آنها پخش می شود. همچنین ممکن است در هنگام زایمان از مادر به فرزند منتقل شود. با استفاده از محافظت در هنگام مقاربت می توانید خطر ابتلا به هپاتیت B و C را کاهش دهید. همچنین واکسنی وجود دارد که می تواند شما را در برابر هپاتیت B محافظت کند.

داشتن دو یا چند نوشیدنی مشروبات الکلی هر روز در طی سالهای متمادی ، خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

سیروز نوعی آسیب کبدی است که در آن بافت سالم با بافت زخم جایگزین می شود.

 کبد زخم دار نمی تواند به درستی کار کند و در نهایت ممکن است منجر به عوارض بی شماری از جمله سرطان کبد شود. سوء مصرف طولانی مدت الکل و هپاتیت C شایع ترین دلایل سیروز در ایالات متحده است. اکثر آمریکایی هایی که سرطان کبد دارند پیش از ابتلا به سرطان کبد ، سیروز دارند.

قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین یک عامل خطر است. 

آفلاتوکسین ماده ای سمی است که توسط نوعی قالب تولید می شود و می تواند روی بادام زمینی ، دانه و ذرت رشد کند. در ایالات متحده ، قوانین مربوط به رسیدگی به مواد غذایی قرار گرفتن در معرض گسترده آفلاتوکسین را محدود می کند. با این حال ، در خارج از کشور ، قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین زیاد است.

دیابت و چاقی نیز عوامل خطرزا هستند.

 افراد مبتلا به دیابت تمایل به اضافه وزن یا چاقی دارند و این می تواند باعث مشکلات کبدی شود و خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران