10 مورد رایج در مورد قرص ضد بارداری را بدانید

10 مورد رایج در مورد قرص ضد بارداری را بدانید

دسته بندی:

1398/8/10

نویسنده : حسینی

قرص ضدبارداری خوراکی ، که معمولاً با عنوان "قرص" شناخته می شود ، یک روش هورمونی برای جلوگیری از بارداری است. همچنین می تواند به برطرف شدن قاعدگی نامنظم ، دوره های دردناک یا سنگین ، آندومتریوز ، آکنه و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کند.


 

قرص ضدبارداری خوراکی ، یک روش هورمونی برای جلوگیری از بارداری است. همچنین می تواند به برطرف شدن قاعدگی نامنظم ، دوره های دردناک یا سنگین ، آندومتریوز ، آکنه و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کند.

کنترل تولد قرص های ضد بارداری مانع از تخمک گذاری می شود . بنابراین چیزی برای بارور شدن اسپرم ها وجود ندارد. بارداری نمی تواند رخ دهد.

"قرص های ضد بارداری " تقریباً 16 درصد از زنان 15 تا 44 ساله در دنیا استفاده می شود و این قرص ها  هم مزایا و هم مضراتی دارد. ممکن است به افرادی که فاکتورهای خطر مختلفی دارند استفاده از نوعی قرص توصیه شود.

قرصهای ضد بارداری انواع مختلفی دارند. همه آنها حاوی اشکال مصنوعی هورمونهای استروژن ، پروژسترون یا هردو هستند. پروژسترون مصنوعی پروژستین نامیده می شود. قرص های ترکیبی حاوی پروژستین و استروژن هستند. "قرص کوچک" فقط شامل پروژستین است.

قرص های مونوفیزیک همگی تعادل یکسانی هورمون ها را دارند. با قرصهای فازی ، هر ماه دو یا سه نوع قرص مختلف مصرف می شود که هرکدام تعادل متفاوتی از هورمون ها دارند.

گزینه دیگر "قرص های روزمره" و "قرص های 21 روزه" است. یک بسته قرص روزمره 28 روز طول می کشد ، اما هفت قرص غیرفعال است. قرص روزمره ممکن است استفاده صحیح راحت تر باشد ، زیرا روال هر روز یکسان است.

به طور صحیح استفاده از این قرص بسیار مؤثر است ، اما به دلیل اینکه افراد اشتباه می کنند ، تصور می شود 6 تا 12 بارداری از هر 100 در هر سال هنگام استفاده از آن اتفاق می افتد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) میزان نارسایی هر دو نوع قرص را 9 درصد قرار می دهد .

قرص های ضد بارداری از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند . فقط کاندوم می تواند به جلوگیری از بروز این نوع عفونت کمک کند.

اثرات جانبی

عوارض جانبی قرص های ضد بارداری خوراکی شامل موارد زیر است:

 

قرص ضد بارداری

 
 • لکه بینی 
 • حالت تهوع

 • حساسیت به پستان

 • سردرد و میگرن

 • افزایش وزن

 • تغییرات خلق و خوی

 • دوره های از دست رفته

 • کاهش میل جنسی

 • ترشحات واژن

 • تغییر در بینایی برای کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند

در ادامه به بررسی هر یک از این عوارض جانبی می پردازیم.

1. لکه بینی 

پیشرفت خونریزی واژن بین دوره های مورد انتظار مشترک است. این معمولاً ظرف 3 ماه از شروع مصرف قرص برطرف می شود.

در حین لکه بینی ، قرص هنوز هم موثر است ، تا زمانی که به طور صحیح مصرف شده باشد و هیچگونه دوز از دست نرود. هرکسی که 5 یا بیشتر روز خونریزی را هنگام قرص های فعال یا خونریزی شدید به مدت 3 یا بیشتر روز تجربه کرده باشد ، برای مشاوره باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد.

ممکن است این خونریزی اتفاق بیفتد زیرا رحم با داشتن یک لایه نازک تر آندومتر تنظیم می شود یا به این دلیل که بدن در داشتن سطوح مختلف هورمون تنظیم می شود.

2. حالت تهوع

بعضی از افراد هنگام مصرف قرص ، حالت تهوع ملایم را تجربه می کنند ، اما علائم معمولاً پس از مدتی فروکش می کنند. مصرف قرص با غذا یا هنگام خواب ممکن است کمک کند. اگر حالت تهوع شدید باشد یا بیش از 3 ماه ادامه یابد ، باید به دنبال راهنمایی پزشکی باشید.

3. حساسیت به پستان

قرص های ضد بارداری ممکن است باعث بزرگ شدن یا حساسیت به پستان شوند. این به طور معمول چند هفته پس از شروع قرص برطرف می شود. هرکسی که توده ای در پستان پیدا کند یا دچار درد مداوم یا حساسیت یا درد شدید پستان باشد ، باید از پزشک کمک بخواهد.

نکاتی در مورد رفع حساسیت به پستان شامل کاهش کافئین و نمک و پوشیدن یک سینه بند پشتیبان است.

4- سردرد و میگرن

قرص ضد بارداری

 
 
هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند.

 

قرص هایی با انواع مختلف و دوزهای هورمون ممکن است علائم مختلفی را ایجاد کنند.

استفاده از قرص با دوز پایین ممکن است باعث کاهش سردردها شود.

علائم معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد ، اما اگر سردردهای شدید هنگام شروع مصرف قرص شروع می شود ، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

5. افزایش وزن

مطالعات بالینی ارتباط مستقیمی بین استفاده از قرص های ضد بارداری و نوسانات وزن پیدا نکرده است. با این حال ، احتباس مایعات به خصوص در اطراف پستان و باسن ممکن است رخ دهد.

طبق یک بررسی ، بیشتر مطالعات افزایش وزن متوسط ​​کمتر از 4.4 پوند (2 کیلوگرم) را در 6 یا 12 ماه با کنترل تولد فقط پروژستین نشان داده اند. مطالعات سایر روشهای کنترل تولد همان سود را نشان داد.

برخی از انواع داروهای ضد بارداری هورمونی با کاهش توده بدن لاغر مرتبط هستند.

6. تغییر حالت

مطالعات نشان می دهد که قرص های ضد بارداری ممکن است خلق و خوی کاربر تاثیر می گذارد و خطر را افزایش دهد از افسردگی و یا دیگر تغییرات عاطفی. هرکسی که هنگام استفاده از قرص دچار تغییر خلق و خوی می شود باید با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود تماس بگیرد.

7. دوره های از دست رفته

حتی با استفاده مناسب از قرص ، ممکن است بعضی اوقات یک دوره از دست نرود. عواملی که می توانند در این امر تأثیر بگذارند شامل استرس ، بیماری ، مسافرت و ناهنجاری های هورمونی یا تیروئید است.

اگر یک دوره از دست رفته یا در هنگام استفاده از قرص بسیار سبک باشد ، قبل از شروع بسته بعدی ، آزمایش بارداری توصیه می شود. عجیب نیست که یک جریان به هر مناسبت بسیار سبک یا کاملاً از دست رفته باشد. در صورت نگرانی ، مشاوره پزشکی را جویا شوید.

8. کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای موجود در قرص ضدبارداری می توانند در برخی از افراد بر رانندگی جنسی یا میل جنسی تأثیر بگذارند . اگر کاهش میل جنسی ادامه یابد و نگران کننده باشد ، باید در مورد ارائه دهنده پزشکی بحث شود.

در برخی موارد ، قرص ضد بارداری می تواند میل جنسی را افزایش دهد ، به عنوان مثال با رفع نگرانی در مورد بارداری و کاهش علائم دردناک گرفتگی قاعدگی ، سندرم قبل از قاعدگی ، آندومتریوز و فیبروم های رحمی .

9- ترشحات واژن

ممکن است هنگام مصرف قرص تغییراتی در ترشحات واژن ایجاد شود. این ممکن است افزایش یا کاهش روانکاری واژن یا تغییر ماهیت ترشح باشد. اگر خشکی واژن نتیجه یابد ، روانکاری اضافه شده می تواند به راحت تر رابطه جنسی کمک کند.

این تغییرات معمولاً مضر نیستند ، اما گزینه های تغییر رنگ و بو می توانند نشان دهنده عفونت باشند. هرکسی که نگران چنین تغییراتی است باید با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود صحبت کند.

10. تغییر چشم

تغییرات هورمونی ناشی از قرص کنترل تولد با ضخیم شدن قرنیه در چشم ها پیوند خورده است . استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی با خطر بیشتر بیماری چشمی همراه نیست ، اما ممکن است به این معنی باشد که لنزهای تماسی دیگر به راحتی مناسب نیستند.

در صورت بروز هرگونه تغییر در بینایی یا تحمل لنزها در هنگام استفاده از قرص ، باید با استفاده از لنزهای تماسی تماس بگیرید.

خطرات

قرص ترکیبی می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی مانند لخته شدن خون ، ترومبوز ورید عمقی (DVT) ، لخته شدن روی ریه ، سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد .

قرص های ضد بارداری همچنین با افزایش فشار خون ، تومورهای خوش خیم کبد و برخی از انواع سرطان همراه بوده است .

 

این قرص نباید توسط این افراد مصرف شود :

 

 • زنانی که باردار هستند

 • افراد سیگاری بالای 35 سال یا هرکسی که در سال گذشته سیگار کشیدن را متوقف کرده و بالای 35 سال داشته باشد

 • زنانی که چاقی بیش از اندازه دارند 

 • کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند

 • هرکسی که  سکته مغزی یا مشکل قلبی داشته باشد

 • هرکسی با خویشاوند نزدیک که قبل از 45 سالگی لخته خون داشته باشد

 • افرادی که میگرن شدید دارند ، به خصوص با هاله به عنوان علامت هشدار دهنده

 • هرکسی که سرطان پستان یا بیماری کبد یا کیسه صفرا داشته باشد یا داشته باشد

 • هر کسی که تا به حال به دیابت به مدت حداقل 20 سال یا دیابت با عوارض

 • درد شکم یا معده
 • درد قفسه سینه ، تنگی نفس یا هر دو

 • سردردهای شدید

 • مشکلات چشم مانند تاری دید یا از بین رفتن

 • تورم یا درد در پاها و ران ها

 • قرمزی ، تورم یا درد در گوساله یا ران ها

 

اثرات بلند مدت

 

استفاده از قرص های ضد بارداری ممکن است خطر بروز مشکلات سلامتی طولانی مدت را افزایش دهد.

 

مشکلات قلبی عروقی

 

قرص ضد بارداری

 

خطر با برخی از قرص ها بیشتر است. پزشک می تواند در مورد گزینه های مناسب مشاوره دهد.

هرکسی که فشار خون بالای کنترل نشده ای داشته باشد یا سابقه شخصی یا خانوادگی در لخته شدن خون ، حمله قلبی یا سکته مغزی را داشته باشد ، باید از متقاضیان پزشکی خود در مورد روش های جایگزین سؤال کند.

خطر سرطان

تصور می شود هورمون های زنانه که به طور طبیعی مانند استروژن رخ می دهند ، احتمال بروز یک زن در ابتلا به برخی از انواع سرطان را تحت تأثیر قرار می دهد . بنابراین ممکن است که استفاده از یک روش کنترل هادی مبتنی بر هورمون بتواند تأثیر مشابهی داشته باشد.

سرطان تخمدان و آندومتر : به نظر می رسد این موارد در خانمهایی که از این قرص استفاده می کنند کمتر پیش می روند.

سرطان پستان : به نظر می رسد احتمال ابتلا به سرطان پستان در خانمهایی که اخیراً از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند ، به خصوص در صورت استفاده از آن در دوران نوجوانی ، احتمال ابتلا به سرطان سینه کمی بیشتر است. اما ، پس از 10 سال استفاده نکردن از قرص ، به نظر می رسد خطر برای کسی که هرگز از آن استفاده نکرده باشد ، یکسان است.

عوامل دیگری ممکن است نقش داشته باشند ، مانند سن زن در شروع بلوغ و یائسگی ، سن او در اولین بارداری و اینکه آیا فرزند داشته یا نه.

سرطان دهانه رحم : استفاده طولانی مدت از این قرص در مقایسه با افرادی که هرگز از آن استفاده نکرده اند با خطر بیشتر سرطان دهانه رحم مرتبط است . با این حال ، بیشتر انواع سرطان دهانه رحم در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اینکه آیا HPV به استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی مرتبط است ، هنوز تأیید نشده است.

سرطان کبد : پیشگیری از بارداری خوراکی با احتمال بیشتری برای ایجاد تومورهای خوش خیم کبد مرتبط است ، اما این موارد به ندرت سرطانی می شوند. برخی مطالعات نشان داده اند که خطر سرطان کبد بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری حداقل به مدت 5 سال بیشتر است ، اما مطالعات دیگر نتایج مشابهی نداشته اند.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران