کلسترول بالا چه علائمی به همراه دارد"عوارض" آن را بدانیم

کلسترول بالا چه علائمی به همراه دارد"عوارض" آن را بدانیم

کلسترول یک ماده مومی است که در خون شما وجود دارد. بدن شما برای ساخت سلولهای سالم به کلسترول نیاز دارد ، اما کلسترول زیاد می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

با داشتن کلسترول بالا ، می توانید رسوبات چربی را در رگ های خونی خود ایجاد کنید. سرانجام ، این رسوبات رشد می کنند و این امر باعث می شود که خون کافی در شریان های شما جریان یابد. بعضی اوقات ، این سپرده ها می توانند به طور ناگهانی بشکنند و لخته ای تشکیل دهند که باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

کلسترول بالا می تواند به ارث برده شود ، اما اغلب نتیجه انتخابهای ناسالم شیوه زندگی است که باعث می شود قابل پیشگیری و درمان شود. یک رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو می تواند به کاهش کلسترول بالا کمک کند.

 

چربی خون

علائم

 

کلسترول بالا هیچ علائمی ندارد. آزمایش خون تنها روش تشخیص در صورت وجود آن است.

 

علل

 

کلسترول از طریق خون شما ، متصل به پروتئین ها انجام می شود. به این ترکیب پروتئین ها و کلسترول لیپوپروتئین گفته می شود. انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد ، بر اساس آنچه لیپوپروتئین حامل است. آن ها هستند:

 

 • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL). LDL ، یا کلسترول "بد" ، ذرات کلسترول را به بدن شما منتقل می کند. کلسترول LDL در دیواره شریانهای شما ایجاد می شود و آنها را سخت و باریک می کند.
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا HDL یا کلسترول "خوب" ، کلسترول اضافی را جمع می کند و آن را به کبد شما بازمی گرداند.

همچنین پروفایل لیپیدها تری گلیسیرید ، نوعی چربی خون را اندازه گیری می کنند. داشتن سطح بالای تری گلیسیرید همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

 

کنترل چربی خون

 

عواملی که می توانید کنترل کنید 

 

مانند عدم تحرک ، چاقی و رژیم غذایی ناسالم - به کلسترول بالا و کلسترول HDL کم کمک می کنند. عوامل فراتر از کنترل شما نیز ممکن است نقشی داشته باشند. به عنوان مثال ،ژنتیک شما ممکن است سلولها را از از بین بردن کلسترول LDL به طور مؤثر در خون جلوگیری کند یا باعث شود کبد شما بیش از حد کلسترول تولید کند.

 

عوامل خطر

 

عواملی که می توانند خطر کلسترول بد شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • رژیم غذایی ضعیف. خوردن چربی اشباع شده ، موجود در محصولات حیوانی و چربی های ترانس موجود در برخی از شیرینی های تجاری و کراکرها و پاپ کورن مایکروویو ، می تواند سطح کلسترول شما را بالا ببرد. غذاهایی که کلسترول بالایی دارند مانند گوشت قرمز و لبنیات پر چرب نیز باعث افزایش کلسترول شما می شوند.
 • چاقی داشتن شاخص توده بدنی (BMI) به 30 یا بیشتر ، شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد.
 • عدم ورزش. ورزش به افزایش HDL یا کلسترول "خوب" بدن کمک می کند در حالی که اندازه ذرات تشکیل دهنده LDL یا کلسترول "بد" را افزایش می دهد ، و این باعث کم مضر شدن آن می شود.
 • سیگار کشیدن. استعمال سیگار به دیواره رگهای خونی شما آسیب می رساند و باعث می شود آنها بیشتر در معرض تجمع ذخایر چربی قرار بگیرند. سیگار کشیدن ممکن است سطح HDL یا کلسترول "خوب" را کاهش دهد.
 • سن. از آنجا که شیمی بدن شما با افزایش سن تغییر می کند ، خطر بالا رفتن کلسترول بالا می رود. به عنوان مثال ، با افزایش سن ، کبد شما قادر به از بین بردن کلسترول LDL نیست.
 • دیابت. قند خون بالا به کلسترول خطرناک بنام لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) و کلسترول HDL پایین کمک می کند. قند خون بالا همچنین به غشای عروقی شما آسیب می رساند.

عوارض

توسعه آترواسکلروز

کلسترول بالا می تواند باعث تجمع خطرناک کلسترول و سایر رسوبات در دیواره شریان های شما (آترواسکلروز) شود. این رسوبات (پلاکها) می توانند جریان خون را در سرخرگهای شما کاهش دهند ، که می تواند عوارضی مانند:

 • درد قفسه سینه اگر شریان هایی که قلب شما را با خون (عروق کرونر) تأمین می کنند ، متضرر شوند ، ممکن است درد قفسه سینه (آنژین) و سایر علائم بیماری عروق کرونر داشته باشد.
 • حمله قلبی. در صورت پارگی یا پارگی پلاک ها ، می توان لخته خون را در محل پارگی پلاک تشکیل داد - مسدود کردن جریان خون یا شکستن آزاد و وصل کردن شریان در پایین دست. اگر جریان خون به بخشی از قلب شما متوقف شود ، دچار حمله قلبی خواهید شد.
 • سکته مغزی مشابه حمله قلبی ، سكته مغزی هنگامی رخ می دهد كه یك لخته خون جریان خون را به بخشی از مغز شما مسدود كند.

جلوگیری

همان تغییرات سبک زندگی سالم قلب که می تواند کلسترول شما را کاهش دهد می تواند در وهله اول از جلوگیری از داشتن کلسترول بالا جلوگیری کند. برای کمک به جلوگیری از کلسترول بالا ، می توانید:

 • یک رژیم غذایی کم نمک بخورید که روی میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل تأکید کند
 • مقدار چربی های حیوانی را محدود کنید و از چربی های خوب در حد اعتدال استفاده کنید
 • پوند اضافی خود را از دست بدهید و وزن سالم خود را حفظ کنید
 • ترک سیگار
 • در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید
 • اگر اصلاً الکل بنوشید
 • استرس را مدیریت کنید

 آزمایش چربی خون

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

 

در صورت انجام تست کلسترول باید از پزشک خود سؤال کنید. کودکان و بزرگسالان جوان که هیچ فاکتور خطری برای بیماری های قلبی ندارند ، معمولاً یک بار در سنین 9 تا 11 سالگی و دوباره بین سنین 17 تا 19 سالگی انجام می شود. آزمایش مجدد برای بزرگسالان که هیچ فاکتور خطری برای بیماری های قلبی ندارند ، معمولاً هر 5 سال یکبار انجام می شود.

اگر نتایج آزمایش شما در محدوده مطلوب نباشد ، ممکن است پزشک شما اندازه گیری های مکرر را توصیه کند. پزشک ممکن است در صورت داشتن سابقه خانوادگی کلسترول بالا ، بیماری قلبی یا سایر عوامل خطرناک مانند سیگار کشیدن ، دیابت یا فشار خون بالا ، آزمایشات بیشتر را انجام دهد.

 

216752

آمار بازدید

208

پزشک جدید

21421

تعداد پزشکان

262

دسته بندی پزشکان