وازکتومی چیست- آیا روی انزال تأثیر گذار است؟

وازکتومی چیست- آیا روی انزال تأثیر گذار است؟

دسته بندی:

1398/8/15

نویسنده : حسینی

وازکتومی یک عمل جراحی جزئی است که در جلوگیری از بارداری بسیار مؤثر است.تا زمانی که تجزیه و تحلیل مایع منی اثبات نشود که انزال عاری از اسپرم است ، با این حال ، افراد باید از شکل دیگری از کنترل تولد استفاده کنند. وازکتومی از STI محافظت نمی کند.در ادامه بخوانید...


وازکتومی یک عمل جراحی جزئی است که در جلوگیری از بارداری بسیار مؤثر است. تا زمانی که تجزیه و تحلیل مایع منی اثبات نشود که انزال عاری از اسپرم است ، با این حال ، افراد باید از شکل دیگری از کنترل تولد استفاده کنند. وازکتومی از STI محافظت نمی کند.

افرادی که تحت وازکتومی قرار می گیرند ، نباید متوجه تغییر در عملکرد جنسی یا عملکرد جنسی خود شوند. همچنین نباید تفاوت در احساس انزال یا ظاهر انزال وجود داشته باشد.

اکثر پزشکان توصیه می کنند یک هفته قبل از رابطه جنسی یا خودارضایی منتظر بمانید تا از عفونت یا درد اضافی جلوگیری شود. معمولاً احساس ناراحتی در چند مورد اول وجود دارد و فقط ناراحتی مداوم نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

انزال بعد از وازکتومی مانند قبل از عمل باقی می ماند. در توانایی انزال شخص یا ظاهر مایعات انزال تغییری وجود ندارد.

تنها تفاوت انزال عدم وجود اسپرم در مایع منی است. نه کسی که تحت این عمل قرار گرفته و نه شرکای جنسی آنها از این تفاوت آگاهی نخواهد داشت.

در طی این روش ، پزشک لوله های vas deferens را قطع و می بندد - دو لوله که اسپرم را از بیضه به مجرای ادرار منتقل می کنند. پس از وازکتومی ، بدن همچنان اسپرم تولید می کند ، اما اسپرم نمی تواند وارد مایع منی شود یا بدن را از طریق انزال خارج کند.

 

عمل وازکت.می

 

اولین انزال بعد از عمل


 
افرادی که می توانند قبل از عمل وازکتومی دچار نعوظ و انزال شوند ، باز هم پس از انجام عمل می توانند این کار را انجام دهند. تنها تغییر در انزال این است که مایع منی دیگر حاوی اسپرم نخواهد بود.
 

برای چند روز اول پس از وازکتومی ، اکثر افراد در بیضه خود احساس درد ، تورم و ناراحتی می کنند. توسط هر بیضه یک زخم کوچک وجود خواهد داشت که پزشک برش جراحی انجام داده است.

در نتیجه توصیه می شود قبل از رابطه جنسی یا استمناء چند روز پس از وازکتومی منتظر بمانید. این تاخیر به فرد کمک می کند تا از تحریک بافتهای که قبلاً متورم و حساس هستند جلوگیری کند.

پس از گذشت چند روز ، احتمالاً از سرگیری فعالیت های جنسی بی خطر است. اکثر مردم درمان به سرعت به اندازه کافی برای بازگشت به فعالیت های منظم خود در عرض یک هفته .

چند انزال اول ممکن است کمی احساس ناراحتی کنند ، اما این ناراحتی نباید برای مدت طولانی ادامه یابد. همچنین ممکن است مقدار کمی خون در مایع منی وجود داشته باشد.

اگر انزال بعد از چند هفته هنوز هم باعث ایجاد ناراحتی می شود ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این ناراحتی ممکن است عارضه جراحی مانند سندرم درد پس از وازکتومی باشد.

در حدود 1 تا 2٪ افرادی که وازکتومی دارند ، سندرم درد پس از وازکتومی را تجربه می کنند ، که درد مزمن در بیضه ها است که حداقل 3 ماه طول می کشد. این سندرم می تواند باعث درد مداوم یا گاه به گاه شود و ممکن است منجر به انزال دردناک شود.

 

وازکتومی در طول رابطه

 

در طول رابطه

هنگامی که تورم و درد از بین رفت ، افراد با خیال راحت می توانند فعالیت جنسی را از سر بگیرند. انجام این کار قبل از بهبود زخم ها ، خطر بروز درد و عفونت را افزایش می دهد.

استفاده از کاندوم یا اشکال دیگر کنترل تولد برای چند ماه پس از انجام عمل بسیار مهم است. پیشگیری از بارداری اضافی برای جلوگیری از بارداری ضروری است زیرا وازکتومی بلافاصله کار نمی کند. اسپرم هنوز چند هفته در لوله ها وجود دارد.

 

همچنین ، وازکتومی از عفونتهای مقاربتی (STI) محافظت نمی کند . جدا از پرهیز از بارداری ، کاندوم ها و سایر پیشگیری از بارداری مانع بهترین محافظت در برابر STI ها هستند.

در بعضی مواقع افراد برای بررسی اسپرم در مایع منی خود باید به یک آزمایش پیگیری مراجعه کنند. اکثر متخصصان مجاری توصیه می کنند حداقل هر 3 ماه یا 20 انزال بعد از وازکتومی ، مایع منی را چک کنند ، هر کدام از اینها ابتدا اتفاق بیفتد.

در این مرحله ، 20٪ از مردم هنوز اسپرم در انزال خود دارند. آنها نیاز به استفاده از شکل دیگری از پیشگیری از بارداری مانند کاندوم دارند ، تا زمانی که تجزیه و تحلیل مایع منی ثابت کند که انزال عاری از اسپرم است.

بسیاری از مردم نگران این هستند که وازکتومی تأثیر منفی بر زندگی جنسی خود بگذارد ، اما تحقیقات نشان می دهد که چنین نیست. یک نظرسنجی در سال 2017 نشان داد که بسیاری از مردان ، پس از وازکتومی ، رضایت جنسی را بهبود بخشیده اند ، در حالی که هیچ تغییری در رضایت از همسران زنشان مشاهده نشده است.

تحقیقات دیگر گزارش می کند که هیچ ارتباطی بین وازکتومی و کاهش دفعات رابطه جنسی وجود ندارد.

 

استمناء

به محض التیام زخم های وازکتومی ، استمناء می شود و درد و تورم از بین می رود. لازم نیست افراد قبل از خودارضایی بعد از وازکتومی اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند.

هنگامی که شخص 3 ماه صبر کرده یا 20 انزال داشته باشد - از طریق رابطه جنسی یا استمناء - می تواند به پزشک معاینه اسپرم مراجعه کند. پزشک از آنها می خواهد در یک فنجان در خانه یا مطب پزشک خودارضایی کنند تا یک نمونه مایع منی تهیه کنند.

 

اسپرم بعد از وازکتومی چه اتفاقی می افتد؟

وازکتومی
 
بیضه پس از وازکتومی به ساخت اسپرم ادامه می دهد.

تنها تفاوت این است که اسپرم ها نمی توانند از طریق لوله های خنثی کننده عروق داخل مجرای ادرار عبور کنند. در عوض ، بدن مجدداً اسپرم را جذب می کند.

از آنجا که مایع منی فقط مقدار بسیار کمی اسپرم را در خود جای داده است ، افراد و شرکای آنها به دلیل عدم وجود اسپرم متوجه تغییر در انزال نخواهند شد.

 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران