باردارشدن در خانم ها چه علائمی به همراه دارد-علائم اولیه بارداری

باردارشدن در خانم ها چه علائمی به همراه دارد-علائم اولیه بارداری

دسته بندی:

1398/8/21

نویسنده : حسینی

بارداری و تغییرات ناشی از آن برای بسیاری از زنان ناشناخته و همراه با ترس و اظطراب است در این مقاله با علائم بارداری آشنت شوید


حاملگی زمانی اتفاق می افتد که اسپرم پس از آزاد شدن تخمدان هنگام تخمک گذاری ، تخمک را بارور کند . تخم بارور شده سپس به داخل رحم می رود ، جایی که کاشت صورت می گیرد. کاشت موفقیت آمیز منجر به حاملگی می شود.

به طور متوسط ​​، یک بارداری تمام مدت 40 هفته طول می کشد. عوامل زیادی وجود دارد که می توانند در بارداری تأثیر بگذارند. زنانی که تشخیص زودرس بارداری و مراقبتهای قبل از زایمان را دریافت می کنند ، بیشتر احتمال دارد بارداری سالم را تجربه کرده و نوزاد سالم به دنیا بیاورند.

دانستن آنچه در طول دوره بارداری کامل انتظار دارید ، برای نظارت بر سلامتی و سلامت کودک مهم است. اگر مایل به جلوگیری از بارداری هستید ، اشکال مؤثری از کنترل تولد نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 
 
علائم بارداری
 
 

علائم بارداری

شما ممکن است قبل از انجام آزمایش بارداری متوجه برخی علائم و نشانه ها شوید. با تغییر سطح هورمون شما ، هفته ها دیگر ظاهر می شوند .

 

دوره از دست رفته

یک دوره از دست رفته یکی از اولین علائم بارداری (و شاید کلاسیک ترین) باشد. با این حال ، یک دوره از دست رفته لزوماً به معنای باردار شدن نیست ، به خصوص اگر چرخه شما نامنظم باشد.

بسیاری از شرایط سلامتی به غیر از بارداری وجود دارد که می تواند یک دوره دیرهنگام یا از دست رفته را ایجاد کند.

سردرد

سردرد در اوایل بارداری شایع است. آنها معمولاً در اثر تغییر سطح هورمون و افزایش حجم خون ایجاد می شوند. اگر سردرد شما از بین نرود یا به خصوص دردناک باشد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

لکه بینی

بعضی از خانمها ممکن است در اوایل بارداری دچار خونریزی سبک و لکه بینی شوند . این خونریزی اغلب در نتیجه کاشت صورت است . کاشت معمولاً یک تا دو هفته بعد از لقاح رخ می دهد .

خونریزی زودرس حاملگی همچنین می تواند ناشی از شرایط نسبتاً جزئی مانند عفونت یا سوزش باشد. حالت دوم اغلب روی سطح دهانه رحم (که در دوران بارداری بسیار حساس است) تأثیر می گذارد .

خونریزی گاهی اوقات می تواند عارضه جدی حاملگی ، مانند سقط جنین ، حاملگی خارج رحمی یا جفت جلدی را نشان دهد.

 

افزایش وزن در بارداری

 

افزایش وزن

شما می توانید انتظار داشته باشید در چند ماه اول بارداری بین 1 تا 4 پوند به دست بیاورید . افزایش وزن نسبت به آغاز سه ماهه دوم شما قابل توجه تر می شود .

فشار خون بالا ناشی از بارداری

فشار خون بالا گاهی در دوران بارداری ایجاد می شود . تعدادی از عوامل می توانند خطر شما را افزایش دهند ، از جمله:

  • اضافه وزن یا چاق بودن
  • سیگار کشیدن
  • سابقه قبلی یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا ناشی از بارداری

سوزش سر دل

هورمونهای آزاد شده در دوران بارداری گاهی می توانند دریچه بین معده و مری شما را آرام کنند . وقتی اسید معده نشت می کند ، این می تواند منجر به سوزش سر دل شود .

یبوست

تغییر هورمون در اوایل بارداری می تواند دستگاه گوارش شما را کند کند. در نتیجه ، ممکن است یبوست شوید .

گرفتگی عضلات

از آنجا که ماهیچه های رحم شما شروع به کشش و گسترش می کنند ، ممکن است احساس کشش احساس کنید که شبیه گرفتگی قاعدگی است. اگر لکه بینی یا خونریزی در کنار گرفتگی شما رخ دهد ، می تواند سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی را نشان دهد.

کمردرد

هورمون ها و استرس روی عضلات بزرگترین علت کمردرد در اوایل بارداری است. بعداً ، افزایش وزن و مرکز ثقل تغییر یافته شما ممکن است به درد کمر شما بیفزاید. تقریبا نیمی از زنان باردار در دوران بارداری خود کمر درد را گزارش می کنند.

 

کم خونی در بارداری

کم خونی

زنان باردار خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهند که باعث ایجاد علائمی همچون سرگیجه می شود .

این بیماری می تواند به تولد زودرس و وزن کم تولد منجر شود . مراقبتهای قبل از تولد معمولاً شامل غربالگری برای کم خونی است.

افسردگی

بین 14 تا 23 درصد از کل زنان باردار در دوران بارداری دچار افسردگی می شوند. تغییرات بیولوژیکی و عاطفی بسیاری که شما تجربه می کنید می تواند دلایل مهمی باشد.

بیخوابی

بی خوابی یکی دیگر از علائم شایع بارداری زودرس است. استرس ، ناراحتی جسمی و تغییرات هورمونی می توانند دلایل مهمی باشند. یک رژیم متعادل ، عادت خوب خواب و کشش های یوگا همگی می توانند در داشتن یک خواب خوب شبانه به شما کمک کنند.

تغییرات سینه

تغییرات پستان یکی از اولین علائم قابل توجه بارداری است. حتی قبل از اینکه به اندازه کافی یک آزمایش مثبت را انجام دهید ، ممکن است سینه های شما احساس سستی ، تورم و به طور کلی سنگین یا پر کند. همچنین ممکن است نوک سینه های شما بزرگتر و حساس تر شوند .

 

آکنه در بارداری

 

آکنه

به دلیل افزایش هورمونهای آندروژن ، بسیاری از خانمها در اوایل بارداری آکنه را تجربه می کنند . این هورمون ها می توانند باعث پوسته پوسته شدن پوست شما شوند که می توانند منافذ آن را مسدود کنند. آکنه بارداری معمولاً موقتی است و بعد از به دنیا آمدن کودک پاک می شود.

استفراغ

استفراغ جزء " بیماری صبحگاهی " است ، یک علامت شایع است که معمولاً در طی چهار ماه اول ظاهر می شود. بیماری صبحگاهی اغلب اولین علامت بارداری است. افزایش هورمون ها در دوران اولیه بارداری علت اصلی است.

درد باسن

درد لگن در دوران بارداری شایع است و تمایل به افزایش در اواخر بارداری دارد. این می تواند علل مختلفی داشته باشد ، از جمله:

  • فشار بر رباطهای شما
  • سیاتیک
  • تغییر در وضعیت شما
  • رحم سنگین تر میشود

اسهال

اسهال و سایر مشکلات گوارشی به طور مکرر در دوران بارداری رخ می دهد. تغییرات هورمون ، رژیم غذایی متفاوت و استرس اضافه شده همه توضیحات احتمالی است. اگر اسهال بیش از چند روز به طول انجامید ، با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که دچار کمبود آب بدن نمی شوید .

 

استرس و بارداری

 

استرس و بارداری

در حالی که معمولاً دوران بارداری روزهای خوشی است ، اما می تواند منبع استرس نیز باشد. کودک جدید به معنای تغییرات بزرگی در بدن ، روابط شخصی و حتی مالی شما است .

خط آخر

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، برای تأیید فقط نباید به این علائم و علائم اعتماد کنید. انجام آزمایش حاملگی در منزل یا مراجعه به پزشک برای آزمایش آزمایشگاه می تواند حاملگی احتمالی را تأیید کند.

بسیاری از این علائم و نشانه ها همچنین می توانند به دلیل سایر شرایط سلامتی مانند سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ایجاد شوند. درباره علائم اولیه بارداری بیشتر بیاموزید


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران