مولتیپل اسکلروزیس یا "ام اس" علائم اولیه بیماری MS را بدانید

مولتیپل اسکلروزیس یا "ام اس" علائم اولیه بیماری MS را بدانید

دسته بندی:

1398/9/16

نویسنده : حسینی

MS نوعی بیماری با علائم غیرقابل پیش بینی است که می تواند در شدت آن متفاوت باشد. در حالی که برخی افراد دچار خستگی و بی حسی هستند ، موارد شدید MS می تواند باعث فلج ، کاهش بینایی و کاهش عملکرد مغز شود.در ادامه با علائم ام اس بیشتر اشناشوید


مولتیپل اسکلروز چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS)  یک بیماری اختلال در میلین سیستم عصبی مرکزی بوده که شامل مغز و عصب نخاعی می شود. غلاف میلین یک لایه خارجی محافظت کننده است که سلول های عصبی را احاطه کرده و به ضربه های ناگهانی اجازه انتقال می دهد. 

MS نوعی بیماری با علائم غیرقابل پیش بینی است که می تواند در شدت آن متفاوت باشد. در حالی که برخی افراد دچار خستگی و بی حسی هستند ، موارد شدید MS می تواند باعث فلج ، کاهش بینایی و کاهش عملکرد مغز شود.

علائم اولیه شایع مولتیپل اسکلروزیس (MS) شامل موارد زیر است:

  • مشکلات بینایی
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی
  • درد و اسپاسم
  • ضعف یا خستگی
  • تعادل مشکلات یا سرگیجه
  • مشکلات مثانه
  • اختلال عملکرد جنسی

 

بیماری ام اس

 

1. مشکلات بینایی

 

مشکلات بینایی یکی از شایع ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب روی عصب بینایی تأثیر می گذارد و بینایی مرکزی را مختل می کند. این می تواند باعث تاری دید ، مضاعف دید یا از بین رفتن بینایی شود.

ممکن است فوراً متوجه مشکلات بینایی نشوید ، زیرا تخریب دید روشن می تواند کند باشد. درد هنگام نگاه به بالا یا یک طرف نیز می تواند همراه با از بین رفتن بینایی باشد. روش های مختلفی برای مقابله با تغییرات بینایی مربوط به ام اس وجود دارد .

 

2. سوزن سوزن شدن و بی حسی

 

MS بر اعصاب مغز و نخاع (مرکز پیام بدن) تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که می تواند سیگنال های متناقض را به اطراف بدن ارسال کند. بعضی اوقات ، هیچ سیگنال ارسال نمی شود. این امر باعث بی حسی می شود .

احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی یکی از شایع ترین علائم هشدار دهنده بیماری ام اس است. محل های معمول بی حسی شامل صورت ، بازوها ، پاها و انگشتان است.

 

درد و بیماری ام اس

 

3. درد و اسپاسم

 

درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی همچنین با بیماری ام اس مشترک است. طبق بررسی های انجمن ملی ام اس ، یك مطالعه نشان داد كه نیمی از افراد مبتلا به ام اس مبتلا به درد مزمن هستند.

سفتی عضلانی یا اسپاسم ( اسپاسم ) نیز شایع است. شما ممکن است عضلات سفت و سخت و همچنین حرکات غیرقابل کنترل و دردناک اندامها را تجربه کنید. پاها بیشتر اوقات تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما کمردرد نیز شایع است.

 

4- خستگی و ضعف

 

خستگی و ضعف در مراحل اولیه MS حدود 80 درصد از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد .

خستگی مزمن هنگامی رخ می دهد که اعصاب در ستون فقرات خراب شود. معمولاً خستگی ناگهان ظاهر می شود و هفته ها قبل از بهبود ماندگاری دارد. ضعف در ابتدا بیشتر قابل مشاهده است.

 

5- مشکلات تعادل و سرگیجه

 

سرگیجه و مشکلات با هماهنگی و تعادل می تواند تحرک فرد مبتلا به ام اس را کاهش دهد. پزشک ممکن است این موارد را مشکلاتی در راه رفتن خود ذکر کند. افراد مبتلا به ام اس اغلب احساس سبك سر ، سرگیجه می كنند یا گویی محیط اطرافشان در حال چرخش است ( سرگیجه ). این علامت اغلب هنگام ایستادن بروز می کند.

6. اختلال عملکرد مثانه و روده

 

مثانه ناكارآمد علائم دیگری است كه در حدود 80 درصد از مبتلایان به ام اس بروز می كند. این می تواند شامل تکرر ادرار ، افزایش شدید ادرار یا عدم توانایی در ادرار باشد.

علائم مرتبط با ادرار اغلب قابل کنترل است. در موارد کمتری ، افراد مبتلا به MS دچار یبوست ، اسهال یا از بین رفتن کنترل روده می شوند .

 

7. اختلال عملکرد جنسی

 

برانگیختگی جنسی همچنین می تواند برای افراد مبتلا به ام اس مشکل ایجاد کند زیرا در سیستم عصبی مرکزی - جایی که MS حمله می کند - شروع می شود.

 

ام اس

 

8- تغییر در سلامت عاطفی

 

افسردگی عمده در بین مبتلایان به ام اس شایع است. استرس MS همچنین می تواند باعث تحریک پذیری ، نوسانات خلقی شود و وضعیتی به نام pseudobulbar بر آن تأثیر بگذارد . این شامل دوره هایی از گریه و خنده غیرقابل کنترل است.

کنار آمدن با علائم ام اس ، در کنار روابط یا مشکلات خانوادگی ، افسردگی و سایر اختلالات عاطفی را حتی به چالش کشیده تر می کند.

 

 علائم دیگر را بدانید

 

همه افراد مبتلا به ام اس علائم یکسانی ندارند. علائم مختلف در حین عود یا حمله ممکن است ظاهر شود. در کنار علائم ذکر شده در اسلایدهای قبلی ، MS نیز می تواند ایجاد کند:

 

آیا ام اس ارثی است؟

 

MS لزوماً ارثی نیست. با این حال ، طبق گفته انجمن ملی بیماری ام اس ، در صورت نزدیك بودن با ام اس ، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است .

جمعیت عمومی فقط 0.1٪ احتمال ابتلا به بیماری ام اس را دارد. اما اگر یک خواهر یا برادر یا والدین مبتلا به ام اس داشته باشید ، این تعداد به 2.5 تا 5 درصد می رسد.

وراثت تنها عامل تعیین MS نیست. اگر دوقلوهای همسان یکسان باشند 25٪ احتمال ابتلا به بیماری ام اس را دارند اگر دوقلوهای آنها به این بیماری مبتلا باشند. در حالی که قطعاً ژنتیک یک عامل خطر است ، تنها این مورد نیست.

 

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص MS

 

یک پزشک - به احتمال زیاد یک متخصص مغز و اعصاب - آزمایش های بسیاری را برای تشخیص بیماری ام اس انجام می دهد ، از جمله:

معاینه نورولوژی: عملکرد مغز، طناب نخاعی و اعصاب دیگر را ارزیابی می کند. این تغییرات بینایی؛حرکت چشم، صحبت کردن، رفلکس و تعادل را در بر می گیرد.

آزمایش پتانسیل برانگیخته شده: این آزمایش انجام شده تا سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط سیستم عصبی را ضبط می کند. این آزمایش ازمحرک الکتریکی یا دیداری استفاده می کند و زمانی را که مغز برای دریافت پیغام صرف می کند معین می نماید.

سوراخ کمری: این سوراخ تحت بیهوشی انجام می شود. در این پروسه یک نمونه از مایع نخاعی که در مغز و طناب نخاعی احاطه شده از نخاع گرفته می شود و بررسی می گردد. این نمونه ابنرمالیتی ها را آشکار کرده که می تواند به مولتیپل اسکلروزیس مرتبط باشد.

آزمایش خون: با شرایط مناسب مثل نورومیلین بصری انجام می شود.

ام آر آی: یک پروسه غیرتهاجمی است که تصاویری با جزئیات کامل مغز طراحی می کند. در این بیماری غلاف میلین آسیب دیده در مغز و طناب نخاعی تشکیل می شود.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران