خشکی واژن در بانوان-هر آنچه باید در مورد خشکی واژن بدانید

خشکی واژن در بانوان-هر آنچه باید در مورد خشکی واژن بدانید

دسته بندی:

1398/9/17

نویسنده : حسینی

خشکی واژن یک علامت شایع است که زنان هنگام گذر از یائسگی و احتمالاً سالها بعد از آن در می روند. با این وجود ، خشکی واژن به دلایل مختلف در هر سنی ممکن است رخ دهد.در ادامه با دلایل خشکی واژن اشنا شوید


 
خشکی واژن یک علامت شایع است که زنان هنگام گذر از یائسگی و احتمالاً سالها بعد آن را تجربه میکنند . با این وجود ، خشکی واژن به دلایل مختلف در هر سنی ممکن است رخ دهد.خشکی واژن نتیجه کاهش سطح استروژن است . استروژن هورمونی زنانه است که پوشش واژن را روان ، ضخیم و منعطف نگه می دارد.
فقدان رطوبت واژن ممکن است برای برخی از افراد مهم نباشد ، اما با ایجاد درد و ناراحتی در طی مقاربت می تواند تأثیر زیادی در زندگی جنسی زن داشته باشد. خوشبختانه برای تسکین علائم خشکی واژن چندین درمان مختلف وجود دارد.
 

علل خشکی واژن

 
خشکی واژن اغلب به دلیل افت سطح استروژن است. با نزدیک شدن به یائسگی میزان استروژن کاهش می یابد .تخمدان ها استروژن تولید می کنند که رشد ویژگی های بدن زن مانند سینه ها و شکل بدن را کنترل می کند. استروژن همچنین نقش مهمی در چرخه قاعدگی و بارداری دارد.معمولاً استروژن باعث می شود بافت ها واژن را ضخیم ، مرطوب و سالم نگه دارند. با کاهش سطح استروژن ، زنان متوجه می شوند که پوشش واژن آنها نازک تر ، خشک تر ، انعطاف کمتر و به رنگ صورتی روشن یا آبی می شود. این تغییرات به عنوان آتروفی واژن شناخته می شوند .میزان استروژن همچنین می تواند به دلایل دیگری غیر از یائسگی باشد ، مانند:
 • زایمان و شیردهی
 • درمان سرطان ، از جمله شیمی درمانی و پرتونگاری
 • "یائسگی جراحی" ، هنگامی که تخمدان ها به هر دلیلی جراحی برداشته می شوند
 • داروهای ضد استروژن که برای سرطان پستان یا اندومتریوز از جمله لوپرون یا زولادکس استفاده می شوند 

 

خشکی واژن

علل دیگر خشکی واژن می تواند شامل موارد زیر باشد:
 
 • سندرم شوگرن . این یک بیماری پیچیده خود ایمنی است که شامل التهاب غدد بزاقی و پارگی می شود. بافت هایی که واژن را پوشانده است نیز می توانند ملتهب شوند که منجر به خشکی واژن می شود.
 • آنتی هیستامین ها . این داروها مانند دیفن هیدرامین برای علائم سرماخوردگی و آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند و برای خشک کردن ترشحات کار می کنند. عوارض جانبی می تواند شامل خشکی واژن و ادرار دارای سوزش  باشد.
 • داروهای ضد افسردگی . برخی از داروهای ضد افسردگی با عوارض جانبی جنسی مانند خشکی واژن ، کاهش میل جنسی و مشکل در رسیدن به ارگاسم همراه هستند.
زنانی که سیگار می کشند زودتر از سایر افرادی که این کار را انجام نمی دهند یائسگی می کنند ، بنابراین خشکی واژن ممکن است در سنین بالاتر در این گروه رخ دهد.

رابطه با یائسگی

خشکی واژن به دلیل افت سطح استروژن که در حالت دوم اتفاق می افتد مربوط به یائسگی است. تحقیقات نشان می دهد که در مورد20٪ زنان در perimenopause و یائسگی به دنبال درمان خشکی واژن هستند. با این حال ، تعداد واقعی افرادی که علائم را تجربه می کنند به نظر می رسد به طور کلی نزدیک به 40-50 درصد باشد.آتروفی واژن و خشکی واژن می توانید درد و ناراحتی در هنگام رابطه جنسی شود و افزایش شانس عفونت های واژن.کاهش سطح استروژن همچنین نازک دستگاه ادراری است که می تواند منجر به تکرر ادرار و عفونت مجاری ادراری شود . 
این علائم به عنوان سندرم دستگاه تناسلی یائسگی یا GSM شناخته شده اند.با GSM ، زنان نیز ممکن است بعد از رابطه جنسی یا سوزش و خارش واژینال متوجه خونریزی شوند. 
این علائم مطمئناً می تواند بر نحوه لذت بردن زن از رابطه جنسی و احساس او نسبت به خود تأثیر بگذارد.البته ، هر زنی که یائسگی را پشت سر می گذارد ، علائم متفاوتی را تجربه می کند و این میزان درجات مختلفی خواهد داشت.
 
 
 
خشکی واژن
 
 

علائم همراه

 
علائم دیگری که معمولاً با آتروفی واژن و خشکی واژن همراه است شامل خارش واژن  و  سوزش واژن است. این تغییرات واژن باعث می شود عفونت ها راحت تر اتفاق بیفتند.همانطور که گفته شد ، کاهش میزان استروژن در طول پیراموپا باعث کاهش میزان ترشحات طبیعی واژن می شود.افت سطح استروژن همچنین می تواند منجر به سفت شدن دهانه واژن و باریک شدن خود واژن شود. درد در حین مقاربت با این تغییرات همراه است و به عنوان سوء هاضمه شناخته می شود .زنان در دوره پری منوپوز نیز ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه کنند:
 • گرگرفتگی
 • عرق شب
 • بیخوابی
 • تغییرات خلق و خوی
 • خستگی
 • آکنه
 • علائم ادراری
 • مشکلات حافظه 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران