آیا استمناء باعث ایجاد آکنه می شود؟

 استمناء و ایجاد آکنه

خودارضایی باعث ایجاد آکنه نمی شود.تغییرات هورمونی ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد و استمناء همچنین می تواند باعث ایجاد تغییر در سطح هورمون شود ، اما این موارد پس از انزال از بین می روند. علاوه بر این ، این تغییرات هورمونی حداقل هستند و به پیشرفت آکنه کمک نمی کنند.

افراد معمولاً در دوران بلوغ شروع به خودارضایی و ایجاد آکنه می کنند. این احتمالاً منبع سردرگمی و اسطوره است که خودارضایی باعث ایجاد آکنه می شود.علت دقیق آکنه هنوز ناشناخته است.

آکنه یک بیماری گسترده و با درمان های مختلف است. بیشتر موارد آکنه خفیف است و نیازی به پزشک ندارد. در موارد شدیدتر ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا فرم های قوی تری از دارو تجویز کند.

تصورات غلط زیادی درباره استمناء وجود دارد. عدم تحقیق در مورد اثرات طولانی مدت آن ممکن است به برخی از این سوء تفاهم ها کمک کند. هر دو خودارضایی و آکنه به تغییرات هورمونی مربوط می شوند ،در ادامه با رابطه بین استمنا و آکنه ، و دلایل آکنه و نحوه درمان آن بیشتر بدانید.

آیا استمناء باعث ایجاد آکنه می شود؟

در دوران بلوغ تغییرات هورمونی رخ می دهد. این تغییرات هورمونی باعث می شود بدن روغن بیشتری تولید کند ، که ممکن است به رشد آکنه کمک کند. همچنین بسیاری از افراد در دوران بلوغ شروع به خودارضایی می کنند که این نیز در سطح هورمون تأثیر کمی دارد.

از آنجا که آکنه و استمناء تقریباً در همان زمان رخ می دهند ، این می تواند تصور غلط رایج مبنی بر اینکه استمناء باعث آکنه می شود ، توضیح دهد. با این حال ، این یک افسانه است - هر دو استمناء و آکنه به تغییرات هورمونی مربوط می شوند.

استمناء و هورمون ها

اگرچه استمناء می تواند باعث ایجاد تغییر در سطح هورمون شود ، اما این تغییرات حداقل هستند.

سطح تستوسترون هنگام استمناء افزایش می یابد و پس از انزال به حالت عادی برمی گردد. اثر موقت است و به نظر نمی رسد پیامدهای بهداشتی طولانی مدت داشته باشد.

در یک مطالعه ، تغییرات هورمونی پس از استمناء پس از یک دوره پرهیز از مطالعه بررسی شد. یافته ها حاکی از آن است که هرگونه تغییر هورمونی متعاقب خودارضایی موقت و حداقل است. با این حال ، این فقط به اثرات کوتاه مدت نگاه می کند.

 

آکنه

علل آکنه

آکنه یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد جوش های سر سفید ، جوش های سرسیاه و جوش ها می شود.

منافذ زیر پوست به غده هایی که سبوم تولید می کنند ، متصل هستند که ماده روغنی آن است. این غدد می توانند با جمع شدن سبوم ، پوست مرده یا سایر آوارها مسدود شوند. باکتری ها می توانند تجمع یافته و باعث التهاب شوند . این منجر به علائم قابل مشاهده آکنه مانند جوش ها می شود.

آکنه می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود. بیشترین موارد رایج در موارد زیر است:

 • صورت
 • شانه ها
 • سینه
 • بازوها

در حالی که آکنه در هر سنی ممکن است ایجاد شود ، معمولاً در دوران بلوغ بروز می کند و برجسته ترین آن است.

دلایل دقیق آکنه مشخص نیست ، اما ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

 • تغییرات هورمونی
 • داروها
 • استفاده از مواد آرایشی
 • ژنتیک

بهداشت ضعیف باعث ایجاد آکنه نمی شود ، اما می تواند علائم را در افرادی که قبلاً آن را دارند ، وخیم تر کند.

 

انواع آکنه غیر التهابی:

جوش های سرسفید و جوش های سرسیاه جزو انواع آکنه های غیر التهابی هستند. این ها اشکال خفیف جوش ها محسوب می شوند. جوش ها و برآمدگی های غیر التهابی معمولا باعث ایجاد تورم نمی شوند و دردناک نیستند.

پوست اطراف جوش سر سیاه معمولاً طبیعی به نظر می رسد ، در حالی که مرکز سر سیاه از اطراف آن تاریک تر است.

آکنه های التهابی در برگیرنده موارد زیر هستند:

پاپول ها

پوستول ها

ندول ها

کیست ها

آکنه های التهابی بسیار شدیدتر و حادتر از آکنه های غیر التهابی هستند. این ها ممکن است عوارض حادتری همچون زخمی شدن پوست و ایجا حفره را منجر شوند.

ضایعات یا برآمدگی هایی که التهابی، قرمز یا متورم هستند و به هنگام لمس ، حرارت گرمی را به پوست انتقال می دهند می توانند ناشی از آکنه التهابی باشند

 

آکنه

درمان آکنه

درمان های مختلف بسیاری برای آکنه وجود دارد. انتخاب صحیح به شدت شرایط بستگی دارد.

انواع داروهای بدون نسخه (OTC) وجود دارد که برای اکثر انواع آکنه ها مناسب هستند. آنها به صورت ژل ، کرم ، صابون یا لوسیون در دسترس هستند.

در موارد خفیف ، فرآورده های مناسب باید حاوی مواد فعال مانند:

 • بنزوئیل پراکسید
 • اسید سالیسیلیک

برخی از محصولات حاوی بیش از یکی از این مواد هستند.

در موارد متوسط ​​، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای درمان آکنه تجویز کند اگر این ناشی از عفونت باکتریایی باشد. آنتی بیوتیک ها ، که می توانند یک کرم یا قرص باشند ، به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده التهاب کمک می کنند. این ممکن است علاوه بر داروهای OTC مانند بنزوئیل پراکسید باشد. آنتی بیوتیک ها ممکن است موارد زیر را شامل شوند:

 • کلیندامایسین
 • اریترومایسین

در موارد شدید ، مانند آکنه کیستیک (آکنه ندولر) ، پزشک ممکن است ایزوترتینوئین را پیشنهاد کند. این دارو به عنوان کپسول شناخته می شود و برای درمان آکنه بسیار مؤثر است. با این حال ، ایزوترتینوئین می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد ، از جمله:

به دلیل تمام این عوارض جانبی ، پزشکان فقط در شدیدترین موارد از ایزوترتینوئین استفاده می کنند. هرکسی که این دارو را مصرف می کند ، باید مراقب هر یک از این عوارض جانبی باشد و در صورت تجربه هر یک از آنها ، به پزشک اطلاع دهد.

 

جوش

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

آکنه یک بیماری گسترده است و بندرت پیامدهای جدی در سلامتی دارد.

اکثر موارد آکنه به پزشک نیاز ندارد. داروهای OTC باید بدون نیاز به داروی قوی تر علائم را از بین ببرند.

اگر بعد از 4 تا 6 هفته درمان خانگی آکنه بهبود نیافته ، به پزشک مراجعه کنید.

216714

آمار بازدید

208

پزشک جدید

21421

تعداد پزشکان

262

دسته بندی پزشکان