نوزادان نارس

زردی در نوزادان نارس-عوارض احتمالی زایمان زودرس برای نوزادان

دسته بندی:

1398/10/15

نویسنده : حسینی

برخی از نوزادان زودتربه دنیا می آیند.زایمان زودرس زایمانی است که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.در ادامه بخوانید که زایمان زودرس برای نوزادان چه عوارضی دارد


حاملگی معمولی حدود 40 هفته طول می کشد ، اما برخی از نوزادان زودتربه دنیا می آیند.زایمان زودرس زایمانی است که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.

برخی از نوزادان نارس عوارض پزشکی جدی یا مشکلات سلامتی طولانی مدت دارند ، بسیاری از آنها نیز به زندگی سالم و عادی ادامه می دهند. با طب مدرن و فن آوری های جدید ، نوزادان معمولاً هنگام تولد زود هنگام بارداری قادر به زنده ماندن هستند. پرسنل اختصاصی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان (NICU) و پیشرفت در مراقبت از نوزادان نیز نتایج را بهبود بخشیده اند. 

در حالی که نتایج برای نوزادان نارس بهبود یافته است ، عوارض هنوز هم ممکن است رخ دهد. عوارض زیر می تواند در هفته های اول پس از تولد بر نوزادان نارس تأثیر بگذارد.

 زردی نوزاد

زردی در نوزادان نارس

شایعترین نوع زردی در بین نوزادان نارس ، زردی فیزیولوژیکی اغراق آمیز است. در این شرایط ، کبد نمی تواند بدن بیلی روبین را خلاص کند. این ماده در هنگام تجزیه طبیعی گلبولهای قرمز تولید می شود. در نتیجه ، بیلی روبین در خون کودک جمع می شود و در بافت ها پخش می شود. از آنجا که بیلی روبین یک رنگ مایل به زرد است ، پوست کودک رنگ مایل به زرد را به خود می گیرد.

زردی معمولاً یک مشکل جدی نیست. اما اگر میزان بیلی روبین بیش از حد زیاد شود ، می تواند باعث سمیت بیلی روبین شود. این ماده می تواند در مغز ایجاد شود و آسیب مغزی ایجاد کند.

از پزشک یا پرستار خود در مورد سطح بیلی روبین کودک خود سؤال کنید. میزان طبیعی بیلی روبین در یک نوزاد باید زیر 5 میلی گرم در دسی لیتر باشد. با این وجود بسیاری از نوزادان نارس دارای بیلی روبین بالاتر از این تعداد هستند . میزان بیلی روبین تا رسیدن به سطحی بالاتر از 15-20 میلی گرم در دسی لیتر خطرناک نیست ، اما به طور کلی فوتوتراپی قبل از بالا رفتن سطح شروع می شود.

درمان: درمان استاندارد زردی ، فتوتراپی است. این شامل قرار دادن کودک در زیر چراغ های روشن است. چراغها به تجزیه بیلی روبین به ماده ای کمک می کنند که بدن بتواند راحت تر از شر آن خلاص شود. معمولاً برای کمتر از یک هفته فوتوتراپی لازم است. پس از آن ، کبد به اندازه کافی بالغ می شود که به تنهایی از بیلی روبین خلاص شود.

مشکلات کلیوی

کلیه های کودک معمولاً پس از تولد به سرعت بالغ می شوند ، اما مشکلات در تعادل مایعات بدن ، نمک و ضایعات بدن ممکن است در طی چهار تا پنج روز اول زندگی ایجاد شود. این امر به ویژه در نوزادان کمتر از 28 هفته پس از رشد صادق است. 

به دلیل وجود مشکلات کلیوی ، کارکنان بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) میزان ادرار را که یک کودک تولید می کند به دقت ثبت می کنند. آنها همچنین ممکن است خون را برای غلظت پتاسیم ، اوره و کراتینین آزمایش کنند.

پرستاران نیز باید هنگام تهیه دارو خصوصاً آنتی بیوتیک مراقب باشند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که داروها از بدن دفع می شوند. در صورت بروز مشکل در عملکرد کلیه ، ممکن است پرستاران نیاز به محدود کردن میزان مصرف مایعات کودک یا مایعات بیشتری داشته باشند تا مواد در خون بیش از حد غلیظ نشوند.

درمان: متداول ترین روشهای درمانی محدودیت مایعات و محدودیت نمک است. کلیه های نابالغ معمولاً طی چند روز بهبود می یابند و عملکرد طبیعی دارند.کودک نارس

عفونت ها

سیستم ایمنی نوزاد نابالغ است و او را در معرض آلودگی قرار می دهد, چه از طریق فرآیند زایمان یا از هر دستورالعملی که در nicu انجام شده است.یکی از بیماری های خطرناکی که ممکن است در هفته های پس از تولد ایجاد شود:(nec). ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث بروز nec می شود, اما می دانیم که شیر مادر از آنها کمی محافظت می کند

صرف نظر از زمان ایجاد عفونت ، عفونت در نوزادان نارس درمان به دو دلیل دشوارتر است:

  • کودک نارس دارای سیستم ایمنی کمتر توسعه یافته و آنتی بادی های کمتر از مادر نسبت به یک نوزاد تمام مدت است. سیستم ایمنی بدن و آنتی بادی ها اصلی ترین دفاعی بدن در برابر عفونت هستند.
  • کودک نارس اغلب به تعدادی روش پزشکی از جمله قرار دادن خطوط داخل وریدی (IV) ، کاتترها ، و لوله های تراشه و احتمالاً کمک به یک دستگاه تهویه نیاز دارد. هر بار که یک عمل انجام شود ، احتمال ورود باکتری ، ویروس یا قارچ به سیستم کودک وجود دارد.

اگر کودک شما به عفونت مبتلا شده است ، ممکن است متوجه برخی یا همه علائم زیر شوید:

  • عدم هوشیاری یا فعالیت
  • ضعف ماهیچه
  • عدم توانایی در حفظ دمای بدن
  • رنگ پوست کمرنگ یا لکه دار یا رنگ زرد مایل به پوست (زردی)
  • ضربان قلب آهسته
  • آپنه (دوره هایی که کودک نفس می کشد)

بسته به شدت عفونت ممکن است این علائم خفیف یا چشمگیر باشد. به محض اینکه شک و تردید در مورد کودک شما وجود داشته باشد ، کارکنان NICU نمونه خون و غالباً ادرار و مایع نخاعی را دریافت می کنند و برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند.

درمان: اگر شواهدی از عفونت وجود داشته باشد ، ممکن است کودک شما با آنتی بیوتیک ها ، مایعات IV ، اکسیژن یا تهویه مکانیکی (کمک از دستگاه تنفس) درمان شود. اگرچه برخی از عفونت ها می توانند جدی باشند ، اما اگر عفونت باکتریایی باشد ، بسیاری از نوزادان به خوبی به درمانها پاسخ می دهند ، از جمله آنتی بیوتیک ها. هرچه زودتر کودک شما تحت معالجه قرار گیرد ، شانس موفقیت در مبارزه با عفونت وجود دارد.

مشکلات تنفسی

مشکلات تنفس در نوزادان نارس ناشی از دستگاه تنفسی نابالغ است. ریه های نابالغ در نوزادان نارس اغلب فاقد سورفاکتانت هستند. این ماده مایعی است که قسمت داخلی ریه ها را می پوشاند و به باز نگه داشتن آنها کمک می کند. بدون وجود سورفاکتانت ، ریه های نوزاد نارس نمی توانند بطور عادی گسترش یافته و منقبض شوند. این خطر ابتلا به سندرم پریشانی تنفسی را افزایش می دهد .

برخی از نوزادان نارس همچنین دچار آپنه شده و در مدت زمان حداقل 20 ثانیه مکث در تنفس خود را تجربه می کنند.

برخی از نوزادان نارس که فاقد سورفکتانت هستند ممکن است نیاز به قرار دادن در یک دستگاه تهویه (دستگاه تنفس) داشته باشند. نوزادانی که مدت طولانی در ونتیلاتور هستند در معرض خطر ابتلا به یک بیماری مزمن ریه به نام دیسپلازی برونکوپه ریوی هستند . این وضعیت باعث می شود تا مایعات در ریه ها جمع شوند و احتمال آسیب ریه را افزایش می دهند.

درمان: در حالی که مدت طولانی مدت در ونتیلاتور ممکن است به ریه های کودک آسیب برساند ، ممکن است کودک همچنان به ادامه اکسیژن درمانی و پشتیبانی از ونتیلاتور نیاز داشته باشد. پزشکان همچنین ممکن است از داروهای ادرارآور و استنشاقی استفاده کنند.

 
 
کودک نارس
 

مشکلات قلبی

شایع ترین بیماری قلبی که در نوزادان نارس تأثیر می گذارد ، نامیده می شودمجرای داکتوس گشودگی بین دو رگ خونی اصلی قلب است. در نوزادان نارس ، مجرای مجاری شریانی به جای بستن ممکن است باز شود ( پس از تولد. اگر این اتفاق بیفتد ، می تواند باعث شود در اولین روزهای زندگی خون اضافی از طریق ریه ها پمپ شود. مایعات می توانند در ریه ها ایجاد شوند و نارسایی قلبی نیز ایجاد می شود.

درمان: نوزادان را می توان با داروی ایندومتاسین معالجه کرد که باعث بسته شدن مجرای شریانی می شود. اگر مجرای باز  باقی بماند ، ممکن است عملی برای بستن مجرای انجام شود.

مشکلات مغزی

مشکلات مغزی همچنین می تواند در نوزادان نارس بروز کند. برخی از نوزادان نارس خونریزی داخل بطنی دارند که خونریزی در مغز است. خونریزی خفیف معمولاً باعث آسیب دائمی مغز نمی شود. با این حال ، خونریزی شدید ممکن است منجر به آسیب دائمی مغز شود و باعث تجمع مایعات در مغز شود. خونریزی شدید می تواند بر عملکرد شناختی و حرکتی کودک تأثیر بگذارد.

درمان: درمان مشکلات مغزی بسته به شدت مشکل می تواند از دارو و درمان تا جراحی متغیر باشد.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران