سرکه سیب

"سرکه سیب" چه فوایدی برای بدن دارد؟

دسته بندی:

1398/11/18

نویسنده : حسینی

سرکه سیب یک روش کم کالری برای افزودن طعم به غذاها است. در حالی که برخی مطالعات کوچک و گزارش های موردی حاکی از آن است که سرکه سیب ممکن است تعدادی از خواص درمانی بالقوه داشته باشد. درادامه با خواص سرکه سیب بیشتر آشنا شوید.


سرکه سیب در طعم دهنده های مواد غذایی و مواد نگهدارنده رایج است. برخی تحقیقات حاکی از آن است که این بیماری همچنین می تواند چندین فایده برای سلامتی از جمله کنترل قند خون ، مدیریت وزن و بهبود کلسترول داشته باشد.

سرکه سیب یک ماده اسیدی و مزه دار است که از سیب تخمیر شده تهیه شده است. سیب های خرد شده ، آب و مخمر حداقل 30 روز در دمای اتاق می نشینند. در این مدت ، مخمر قندها را از سیب ها به الکل تبدیل می کند. سپس باکتریها الکل را به سرکه تبدیل می کنند.

مردم قرن ها از سرکه سیب برای کمک به عطر و طعم و حفظ مواد غذایی استفاده کرده اند. امروزه بسیاری از افراد ادعا می کنند که سرکه سیب نیز برخی از خواص دارویی را دارد.

در این مقاله شواهد را بررسی کرده و در مورد مزایای سلامتی احتمالی سرکه سیب صحبت می کنیم. ما همچنین عوارض جانبی احتمالی و نحوه استفاده از سرکه سیب را برای فواید سلامتی پوشش می دهیم.

کاهش قند خون

سطح قند خون بالا می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود. به ویژه ، افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند ، برای جلوگیری از عوارضی مانند مشکلات عصبی ، کلیوی ، چشم و قلب باید سطح قند خون خود را تحت کنترل خوب نگه دارند.

برخی مطالعات کوچک نشان می دهد که مصرف سرکه سیب ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

یک مطالعه بر روی هشت نفر نشان داد که افرادی که قبل از غذا سرکه مصرف کرده اند ، میزان انسولین و تری گلیسیرید پایین تر از غذا را نسبت به افرادی که دارو مصرف کرده اند ، دارند .

با بررسی چندین کارآزمایی بالینی کوچک ، مشخص شد افرادی که به مدت 8 تا 12 هفته سرکه سیب مصرف کرده اند ، کاهش کمی در میزان قند خون خود را تجربه کرده اند.

همچنین ، یک متاآنالیز نشان داد افرادی که سرکه را همراه با وعده غذایی مصرف می کنند ، میزان انسولین و قند خون بعد از وعده غذایی کمتر از افرادی که دارونما دریافت کرده اند ، بودند.

 کاهش وزن
 

کمک به کاهش وزن

چند مطالعه کوچک نشان می دهد که سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد افرادی که سرکه سیب را به همراه رژیم کم کالری مصرف می کنند نسبت به افرادی که رژیم را به تنهایی دنبال می کنند وزن بیشتری از دست دادند.

پس از گذشت 12 هفته از مصرف 30 میلی لیتر سرکه سیب در روز ، شرکت کنندگان شاخص توده بدنی و چربی شکمی کمتری داشتند و اشتهای کمتری نسبت به افرادی که سرکه مصرف نکردند گزارش کردند.

محققان دریافتند کسانی که هر روز سرکه سیب مصرف می کنند نیز اشتهای کمتری دارند. با این حال ، مطالعه دیگر این یافته آخر را به چالش می کشد. نویسندگان آن اظهار داشتند که سرکه به سادگی باعث ایجاد حالت تهوع در افرادی که آن را مصرف کرده اند دارد. در نتیجه میل کمتری به خوردن آن میکنند.

کلسترول و تری گلیسیرید

سطح بالای تری گلیسیرید و کلسترول می تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی فرد را افزایش دهد . همچنین سطح کلسترول بالا خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش می دهد.

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف سرکه سیب می تواند به کاهش کلسترول کل و تری گلیسیرید کمک کند.

یک مطالعه 12 هفته ای تأثیر مصرف سرکه سیب در افراد بر رژیم غذایی کم کالری را بررسی کرده است. محققان دریافتند كه شركت كنندگانی كه سرکه سیب مصرف كرده اند نه تنها نسبت به افرادی كه دارو مصرف می كنند وزن بیشتری از دست داده اند ، بلكه تری گلیسیریدهای پایین تر و كلسترول تام نیز دارند.

افرادی که سرکه سیب مصرف کرده بودند نیز سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را افزایش داده بودند. پزشکان گاهی اوقات کلسترول HDL را "کلسترول خوب" می نامند زیرا این امر می تواند به کاهش خطر مشکلات قلبی کمک کند.

 
سرکه سیب
 

خاصیت ضد قارچ

عفونتهای قارچی می تواند از مشکلات جزئی تا مسائل تهدید کننده زندگی متغیر باشد. در بیشتر موارد ، افراد به عفونت های قارچی در دهان ، گلو و مهبل مبتلا می شوند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونتهای قارچی باشند ، به خصوص اگر آنها قند خون خود را به خوبی کنترل نکنند.

کاندیدا آلبیکنس یک علت شایع عفونتهای قارچی در انسان است. در برخی افراد ، عفونت کاندیدا می تواند ماندگار باشد و ممکن است در برابر داروهای ضد قارچ مقاوم شود.

برخی تحقیقات حاکی است که سرکه سیب ممکن است به عنوان یک درمان ضد قارچی دارای پتانسیل باشد.

خواص ضد باکتریایی

سرکه سیب همچنین ممکن است خواص ضد باکتریایی داشته باشد و می‌تواند در درمان برخی بیماری‌ها مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهند که سرکه سیب می‌تواند باعث از بین بردن برخی باکتری‌های بیماری زا در روده شوند و از ابتلا به عفونت‌های روده‌ای جلوگیری کند.

مراقبت از مو و پوست

بسیاری از افراد از سرکه سیب به عنوان شستشوی مو برای بهبود درخشش و نرمی استفاده می کنند. در حالی که هیچ مطالعه ای این مزایا را تأیید نکرده است ، ممکن است ماهیت اسیدی سرکه باعث استفاده موها شود.

یک بررسی نشان می دهد که محصولات مو قلیایی ممکن است باعث آسیب دیده و موی سر شوند. استفاده از سرکه سیب با خاصیت اسیدی آن ممکن است باعث بهبود وضعیت یا ظاهر مو شود.

برخی افراد از سرکه سیب به عنوان یک تونر پوست یا درمان آکنه استفاده می کنند ، اما هیچ مطالعه علمی برای حمایت از این موارد بیان نشده است.

 

سرکه سیب

 

عوارض جانبی سرکه سیب

مینای دندان سطح بیرونی سخت دندانها است. فرد می تواند از طریق مسواک زدن بیش از حد و خشن ، مینای دندان را از بین ببرد. مصرف زیاد غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها نیز می تواند باعث آسیب شود.

هنگامی که مینای دندان فرسوده شود ، و ضعیف می شوند و دندان را در معرض حفره و حساسیت قرار می دهد.

از آنجا که سرکه سیب اسیدی است ، به طور مرتب مصرف سرکه سیب حل نشده از طریق دهان می تواند مینای دندان را تضعیف کند. اسید موجود در سرکه سیب همچنین در صورت مکرر مصرف ، می تواند تحریک کننده یا مضر برای گلو باشد.سرکه سیب همچنین می تواند باعث سوزش و تحریک چشم ها شود ، بنابراین افراد هنگام استفاده از آن در صورت ، مو و پوست سر باید از احتیاط استفاده کنند. NCPC استفاده از سرکه را برای درمان زخم ها توصیه نمی کند.

برخی دیگر از فواید سرکه سیب

*داروی طبیعی مفیدی برای ناراحتی های گوارشی و مسمومیت های غذایی است.

*ویتامین D، کلرور سدیم، گوگرد، فسفر، کلرور منیزیم و ویتامین های گروه B که به میزان زیادی در سرکه سیب وجود دارند، به سلول های بدن طراوات و نشاط می دهند.

*بعضی از دردها و مشکلات معده زمینه باکتریایی دارند. در این صورت سرکه سیب می تواند در از بین بردن آن موثر باشد.

*اسیدهای آمینه سرکه سیب مانند یک پادزهر اسید لاکتیک موجود در بدن را از بین می برد.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران