فوایدسیب

"فواید سیب"سلامتی خود را با خوردن سیب تضمینی کنید

دسته بندی:

1398/11/18

نویسنده : حسینی

سیب ،دارای توانایی های ضدسرطان قوی است ،که بدن را از شر سلول های سرطانی ایمن نگه میدارد در این بخش می خواهیم مزایای سیب را،بیان کنیم.


سیب یک میوه محبوب ودوست داشتنی است ، سیب حاوی آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها ، فیبر رژیم غذایی و طیف وسیعی از مواد مغذی دیگر است. به دلیل دارا بودن مواد مغذی متنوع ، ممکن است به جلوگیری از چندین وضعیت سلامتی کمک کند.

سیب در شکل ها ، رنگ ها و طعم های متنوعی موجود است و طیف وسیعی از مواد مغذی را فراهم می کند که می تواند در جنبه های مختلف سلامت یک فرد سودمند باشد.

به عنوان مثال ،ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان ، چاقی ، بیماری قلبی ، دیابت و چندین بیماری دیگر کمک کنند.

در این مقاله ، در مورد محتوای غذایی سیب و چگونگی فواید آنها برای سلامتی فرد صحبت میکنیم

 

سیب

فواید سیب

سیب سرشار از فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی است که همگی از سلامتی آن بهره مند می شوند. آنها همچنین مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها را فراهم می کنند. این مواد به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک می کند.

رادیکال های آزاد مولکول های واکنشی هستند که می توانند در نتیجه فرآیندهای طبیعی و فشارهای محیطی ایجاد شوند. اگر بیش از حد بسیاری از رادیکال های آزاد در بدن جمع شوند ، می توانند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو شوند و این می تواند منجر به آسیب سلولی شود. این آسیب می تواند به طیف وسیعی از شرایط ، از جمله سرطان و دیابت کمک کند.

سیب حاوی طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها است ، از جمله :

  • کوئرستین
  • کاتچین
  • کلریدین
  • کلروژنیک اسید

سلامت عصبی و زوال عقل

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2019 نتیجه گرفت که کوئرستین دارای اثر محافظت نورونی است ، احتمالاً به دلیل جلوگیری از ایجاد گونه های واکنشی. به نظر می رسد سلولهای عصبی به زنده ماندن و عملکرد خود کمک می کنند. بنابراین ممکن است به جلوگیری از از بین رفتن نورون وابسته به سن کمک کند.

در سال 2015 ، نتایج یک مطالعه برروی یک موش نشان داد که مکمل کورستین با دوز بالا ممکن است به محافظت از سلولها آسیبی که می تواند منجر به بیماری آلزایمر شود کمک کند .

سکته مغزی

یک مطالعه قدیمی از سال 2000 ، بررسی کرد که چگونه مصرف سیب بیش از 28 سال بر خطر سکته مغزی در 9208 نفر تأثیر دارد.

نویسندگان دریافتند که افرادی که بیشتر سیب می خورند ، خطر سکته مغزی ترومبوتیک کمتری دارند.

سیب حاوی بسیاری از مواد مغذی است که ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد. به طور مثال ، در یک بررسی سال 2017 مشخص شد افرادی که بیشترین فیبر مصرف می کنند ، خطر کمتری از بیماری قلبی عروقی ، بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی دارند.

یک سیب با اندازه متوسط ​​به قطر 3 اینچ و وزن آن 182 گرم (گرم) 4.37 گرم فیبر را فراهم می کند . این تقریباً 20٪ از نیاز روزانه بزرگسالان بسته به سن و جنس آنها است.

کلسترول

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که خوردن سیب خام باعث کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم در افراد سالم می شود ، اما نوشیدن آب سیب شفاف تأثیر یکسانی ندارد. بنابراین نویسندگان نتیجه می گیرند که این فیبر موجود در سیب است که به کاهش کلسترول کمک می کند.

سیب

سلامت قلب

سیب حاوی فیبر ، ویتامین C ، آنتی اکسیدان ها و پتاسیم است . یک سیب با اندازه متوسط موارد زیر را ارائه می دهد:

  • 20-20٪ از فیبر روزانه فرد نیاز دارد
  • 9-11٪ از نیاز روزانه ویتامین C به فرد نیاز دارد
  • 4٪ از نیاز روزانه پتاسیم به فرد نیاز دارد

به نظر می رسد فیبر به مدیریت فشار خون کمک می کند ، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است، در کنار سایر آنتی اکسیدان ها، ممکن است  در حفاظت از برخی از جنبه های سلامت قلب موثر باشد . ویتامین C همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها محافظت کند.

پتاسیم به آرامش عروق خونی کمک می کند و خطر فشار خون بالا و عوارض قلبی عروقی را کاهش می دهد .

دیابت

در سال 2013 ، یک مطالعه جمعیتی نشان داد افرادی که سه وعده در هفته آب میوه را با همان مقدار میوه کامل از جمله سیب جایگزین کرده اند ، 7 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نسبت به افرادی که میوه نخورده اند کمتر داشتند.

همچنین ، افرادی که بیشتر فیبر مصرف می کنند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کمتر دارند ، یک بررسی در سال 2011 پیشنهاد کردند . افرادی که قبلاً دیابت دارند و رژیم غذایی پر فیبر دارند ، ممکن است قند خون نیز پایین بیایند.

یک سیب متوسط حاوی 25.1 گرم کربوهیدرات است که 18.9 گرم آن شکر است. با این وجود فیبر و سایر مواد مغذی را نیز فراهم می کند ، به این معنی که به عنوان یک میان وعده شیرین ، از مزایای سلامتی دیگری نیز برخوردار است.

سرطان

مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان میتواند در پیشگیری اکسیداتیو استرس که باعث آسیب سلولی و ممکن است به توسعه برخی سرطان ها منجر شود. سیب منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است.

یک متاآنالیز از سال 2016 نتیجه گرفت که مصرف سیب ممکن است از بین انواع دیگر به کاهش خطر سرطان ریه ، سرطان پستان و سرطان روده بزرگ کمک کند .

براساس یک متاآنالیز منتشر شده در سال 2018 ، فیبر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز کمک کند .

چاقی

طبق یک مطالعه در سال 2019 ، سیب حاوی ترکیبات فعال زیستی است که ممکن است به پیشرفت باکتری های روده سالم کمک کند ، که ممکن است به بهینه سازی سلامت افراد مبتلا به چاقی کمک کند.

نویسندگان بررسی كردند كه چگونه خوردن سیب ممكن است بر میکروبیای روده موشها تأثیر بگذارد. تغییراتی که مشاهده کردند حاکی از آن است که مصرف سیب ممکن است به چاقی انسان کمک کند.

سیب

خطرات و ملاحظات

خوردن سیب بعید است که باعث بروز عوارض جانبی جدی در اکثر افراد شود ، اما ممکن است برخی از افراد نیاز به مراقبت داشته باشند.

در بخش های زیر برخی از خطرات احتمالی خوردن سیب ذکر شده است.

سموم

دانه های سیب حاوی سیانید است. بلعیدن بذرهای کامل بعید به نظر می رسد که ضرر داشته باشد ، اما جویدن و بلع تعداد زیادی از دانه های سیب می تواند خطرناک باشد.

آلرژی

برخی از افراد ممکن است بعد از خوردن سیب یک واکنش آلرژیک داشته باشند. هر کس کهیر ، تورم یا مشکل تنفسی را تجربه می کند ، باید به دنبال فوریت های پزشکی باشد.

اگر این پیشرفت به سمت آنافیلاکسی پیش رود ، می تواند تهدید کننده زندگی شود. 

دندان

در گذشته این باور وجود داشت که خوردن سیب می تواند به از بین بردن پلاک از دندان کمک کند. با این حال ، مطالعات شواهد محکمی در این مورد پیدا نکرده اند. مسواک زدن به طور مرتب دندان ها بیشتر احتمال دارد این اثر را داشته باشد.

علاوه بر این ، محتوای اسیدی سیب ممکن است در تشکیل پلاک نقش داشته باشد. بنابراین افراد باید دهان خود را با آب شستشو دهند یا دندانهای خود را بعد از خوردن سیب مسواک بزنند.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران