بهترین دندانپزشک را چگونه سریع پیدا کنیم؟

بهترین دندانپزشک را چگونه سریع پیدا کنیم؟

دسته بندی:

1399/2/8

نویسنده : حسینی

وقتی دندان درد می‌ گیرد و شما به دنبال دندانپزشک خوب می گردید، چگونه دندانپزشک مورد نظرتان را پیدا می ‌کنید؟ وقتی نیاز به ارتودنسی و ردیف کردن دندان‌ها دارید، چه ‌طور؟ برای زیباتر کردن لبخندتان می ‌دانید به کدام دندانپزشک مراجعه کنید؟ در حقیقت خیلی از ما تخصص‌های گوناگون رشته دندانپزشکی را نمی‌ شناسیم و نمی‌ دانیم برای چه درمان‌ های دندانپزشکی باید با کدام متخصص مشورت کنیم. همه ما کم و بیش با رشته‌ های تخصصی پزشکی آشنایی داریم، اما با رشته‌ های تخصصی دندانپزشکی چه ‌طور؟ آیا می ‌دانید شاخه‌ های "تخصصی" دندانپزشکی کدام ‌اند و چه بیمارانی را درمان می‌ کنند؟ در این مطلب به شما خواهیم گفت که برای چه مشکلات دندانی باید به کدام دندانپزشک متخصص و خوب مراجعه کنید و چه انتظاراتی از او داشته باشید.


 دندانپزشک تخصص دارد یا خیر؟

 

اگر دکتر دندانپزشک بعد از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی، در یک رشته تخصصی خاص ادامه تحصیل دهد (مثل ارتودنسی)، عنوان "متخصص" حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می‌ شود، مثلا متخصص اردتودنسی. بنابراین اگر فقط زیر نام و نام خانوادگی او نوشته شده باشد: ارتودنسی به این معنی است که او در این رشته تخصص ندارد و فقط بر اساس دوره‌های کوتاه مدتی که در دانشگاه گذرانده است آن خدمات را ارایه می‌ دهد.

بنابراین دقت کنید دندانپزشکانی که تخصص دارند، حتما واژه "متخصص" را روی تابلوی مطب و سر برگ‌ های خود درج می ‌کنند تا شما متوجه شوید که آن ها در یک رشته خاص، تخصص دارند و دوره‌ های تکمیلی دانشگاهی این رشته را گذرانده‌ اند.با با این نکته بسیار مهم می توانید بهترین دندانپزشک متخصص در زمینه مورد نیاز خود را پیدا کنید

متخصص ارتودنسی کیست؟

 

 

متخصص این رشته به درمان ناهنجاری ‌های دندانی و فک و صورت می ‌پردازند. ارتودنسی ثابت که پس از پایان سن رشد انجام می ‌شود، تنها در حیطه توانایی این متخصصان می ‌باشد. طول دوره این تخصص، سه سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی می‌ باشد. قابل ذکر است که معمولا بهترین رتبه‌ های آزمون تخصص وارد این رشته می شوند‍.

البته شما می ‌توانید وقتی کودک تان شش ساله شد و پا به مدرسه گذاشت او را برای چکاپ اولیه پیش این متخصص دندانپزشک ببرید. او به شما خواهد گفت که آیا فرزند شما در آینده نیاز به ارتودنسی کردن دندان‌ هایش دارد و یا نه. همچنین اگر شما بالای 20 سال سن دارید و از نامرتبی دندان‌های تان گله دارید، می‌ توانید با کمک این متخصص و بستن سیم و براکت روی دندان‌های تان آن ها را ردیف و مرتب کنید. متخصصان این رشته در ردیف کردن دندان‌ها قبل و بعد از جراحی‌ های فک و صورت هم تبحر دارند.

متخصصین آسیب ‌شناسی فک و صورت

توانایی متخصصان این رشته، بررسی‌ های میکروسکوپی نمونه‌ های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری ‌های بافتی می ‌باشد. اگر شما خدای ناکرده تومور و یا کیستی در فک و صورت و یا اطراف دندان ‌های تان داشته باشید، متخصص جراحی فک و صورت پس از برداشتن و خارج کردن آن، نمونه ‌ای از این بافت‌ ها را برای متخصص آسیب ‌شناسی فک و صورت می‌ فرستد که با بررسی آزمایشگاهی از سرطانی نبودن آن مطمئن شوند.

متخصصین درمان ریشه چه کسانی هستند؟

 

درمان ریشه دندان

 

وظیفه متخصصین این رشته، درمان ‌های پیچیده ریشه و یا جراحی‌ ها‌یی است که معمولا از توانایی دندانپزشکان عمومی خارج است. معمولا دندانپزشکان عمومی، عصب کشی بیشتر دندان ‌ها را انجام می ‌دهند، ولی اگر دندان شما کانال‌ های مسدودی داشته باشد و یا به شدت انحنا داشته باشد و یا احیانا دندان شما سوراخ شده باشد، متخصصان درمان ریشه می‌ توانند دندان شما را به بهترین صورت ممکن درمان کنند. همچنین گاهی نیاز به قطع ریشه ی دندان شما و یا عصب ‌کشی آن از ته ریشه دندان و درون لثه است که در این صورت، این متخصصان به شما بهترین کمک را می‌ کنند.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی چه کسی است؟

 

این متخصصان به درمان‌ های خاص و پیچیده "تاج دندان" از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و تامین زیبایی می ‌پردازند. "لامینت" نمونه ‌ای از درمان ‌های زیبایی می ‌باشد که توسط متخصصان این رشته انجام می‌ پذیرد. فراموش نکنید این رشته این روزها طرفداران زیادی دارد و اگر شما بخواهید لبخند زیباتری داشته باشید، می ‌توانید با کمک این دندان پزشکان زودتر به هدف تان برسید. سفید کردن دندان‌ ها، لامینیت، روکش های چینی، اصلاح طرح لبخند از توانایی ‌های این متخصصان است.

 

در همین رابطه بخوانید8 راه برای سالم نگه داشتن لثه ها - بیماری لثه چیست

در همین رابطه بخوانیدعلت بوی بد دهان و روش فوری و سریع خانگی برای رفع آن

 

 

متخصص بیماری ‌های دهان و دندان کیست؟

 

این دسته از متخصصان در واقع به بررسی و تشخیص بیماری ‌های دهان، فک و صورت و ارتباط آن ها با سایر دستگاه ‌های بدن می ‌پردازند. این افراد در واقع "متخصصان داخلی" در دندان پزشکی می‌ باشند. اگر شما  ضایعه ای سفید و یا قرمز و یا پلاک و برجستگی مانند آن در دهان تان داشته باشید که دندان پزشکان عمومی متوجه نشوند که آن ضایعه دقیقا چه بیماری است، این متخصصان به شما کمک می‌ کنند تا آن را بشناسید و درمان کنید. در واقع آن ها در تشخیص ضایعات دهان و دندان، تبحر خاصی دارند.

متخصص جراحی لثه کیست؟

 

جراحی لثه

 

این تخصص هم از تخصص‌ هایی است که ممکن است زیاد به آن نیاز پیدا کنید. اگر شما بخواهید "ایمپلنت" بگذارید و یا لثه‌ های تان را که در اثر پیری و یا بیماری تحلیل رفته‌ اند جراحی کنید، باید پیش این دسته از متخصصان بروید. این افراد در تشخیص بیماریهای لثه هم به شما کمک شایانی خواهند کرد.

متخصص جراحی فک و دهان و صورت

فک پایین شما بیش از حد بیرون زده است و یا فک بالای تان در صورت تان فرو رفته به نظر می ‌رسد؟ در این صورت یک متخصص جراحی فک  و دهان و صورت می ‌تواند به شما بهترین خدمات جراحی را ارایه دهد تا زیبا شوید.

جراحی دندان های عقل نهفته و نزدیک عصب، و دندان ‌های نا به‌ جا روییده را هم می ‌توانید به این متخصصان بسپارید.

 

 

 

 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران

بسیار عالی مفید بود