از متخصص دندانپزشک چه سوالاتی بپرسیم؟

از متخصص دندانپزشک چه سوالاتی بپرسیم؟

دسته بندی:

1399/2/11

نویسنده : حسینی

سالم بودن دندان ها بسیار برای ما مهم است و و راز داشتن آن، مراجعه پی در پی به دندانپزشک خوب است. وقتی به پیشگیری از بیماری و سلامت فکر می کنیم ، به دهان و دندان فکر نمی‌کنیم؛ در حالی که سلامت دهان و دندان برای سلامت کلی بدن ضروری است. لثه‌های بدرنگ، از دست دادن دندان‌ها،زرد شدن و پوسیدگی دندان در سنین پایین، بوی بد دهان و بیماری‌های وخیم‌تر باعث بروز مشکلات زیادی را برای ما به‌وجود آورند. همان‌طور که با پزشک عمومی در مورد نگرانی‌های‌تان صحبت می‌کنید، باید با متخصص دندانپزشک هم گفت و گو داشته باشید. از آن‌جایی که مراجعه به دندانپزشک مستلزم صرف زمان و هزینه است، باید تلاشمان این باشد از هر بار مراجعه حداکثر استفاده را بکنیم. در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم که از متخصص دندانپزشک چه سوالاتی را بپرسیم .


1-جهت بهبودی  سلامت دهان و دندان چه کار کنم؟

 

شرایط دهان و دندان افراد متفاوت است و شاید نیاز باشد کاری بیش از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن انجام دهید. دندانپزشک خوب  می‌تواند این اطلاعات را به شما بدهد. او می‌تواند به شما بگوید نیاز دارید بیشتر مسواک بزنید، مسواک‌تان را عوض کنید، نخ دندان بکشید یا چند وقت یک‌بار به دندانپزشک خوب  مراجعه کنید. از این‌که در مورد محصولات جدید بهداشت دهان و دندان از دندانپزشک سوال کنید،  اصلا خجالت نکشید. 

2- دندانپزشک برای سلامت و بهبود دندانهایم چه کار می کند؟

 

فرقی نمی‌کند به محافظ دندان نیاز داشته باشید یا دارویی برای بوی بد دهان؛ در هر صورت دندانپزشک می‌تواند به شما کمک کند. اما یادتان باشد او توانایی خواندن ذهن‌تان را ندارد. برای این‌که دندانپزشک بتواند مناسب‌ترین درمان را به شما پیشنهاد کند، باید از مشکلات جزئی‌تان هم آگاهی داشته باشد. درد، ناراحتی یا چیزهای غیرعادی که تجربه می‌کنید را با دندانپزشک در میان بگذارید. او می‌تواند راه حل‌هایی به شما ارائه کند که کیفیت زندگی‌تان را بهبود بخشد و از بیماری‌هایی جدی‌تر جلوگیری کند. 

سوالات دندانپزشکی

 

3-بهداشت دهان و دندان من چگونه می باشد؟

می‌توانید از دندانپزشک  بخواهید وضعیت بهداشت دهان و دندان‌تان را بررسی کند. او به‌دنبال پوسیدگی و خرابی، ساییدگی و دیگر مشکلات دهان و دندان خواهد گشت و اگر موردی وجود داشته باشد، به شما اطلاع خواهد داد. 

4-نباید موردی را به پزشک عمومی‌ام اطلاع دهم؟

 

بعضی بیماری‌ها از دهان آغاز می‌شوند. تغییراتی که در دهان ایجاد می‌شود ممکن است نشان دهنده‌ی دیگر مشکلات مثل کمبود ویتامین و پوکی استخوان باشند. هم‌چنین التهاب لثه می‌تواند یکی از علائم دیابت باشد. در صورت وجود چنین مشکلاتی، دندانپزشک می‌تواند شما را آگاه کند. 

دندانپزشک خوب

 

5-نیازی نیست از پزشک عمومی ام چیزی بپرسید؟

 

دندانپزشک باید از تغییراتی که در وضعیت سلامتی شما رخ می‌دهد آگاه باشد. تغییراتی ناگهانی در دهان ممکن است ناشی از داروهایی که مصرف می‌کنید باشند یا به بیماری‌های دیگری مربوط شوند. 

6-در مورد وضعیت سلامت و یا بیماری که دارید با دندانپزشک صحبت کنید

 


سلامت کلی بدن شما بر انتخاب و نحوه اجرای درمان‌های دندانپزشکی ممکن است که تأثیر بگذارد.

برخی از مشکلات پزشکی شما ممکن است تمهیدات خاصی را در مطب دندانپزشکی نیاز داشته باشد. ممکن است نیاز به مصرف دارویی خاص قبل از مراجعه داشته باشید یا دندان‌پزشک بر حسب وضعیت شلامتی شما نوع درمان دندانپزشکی را تغییر دهد.

دندانپزشک+سوالات دندانپزشکی

 

7-در مورد داروها سوال بپرسید

 

داروهایی که مصرف می‌کنید را به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید. داروهایی که مصرف می‌کنید ممکن است در درمان‌های دندانپزشکی مشکلاتی ایجاد کنند.

شاید مصرف روزانه آسپرین از نظر شما خیلی مهم نباشد، ولی وقتی که یک جراحی در دهان شما صورت بگیرد، کنترل خونریزی را دشوار می‌کند.

حتی برخی داروهای گیاهی هم می‌توانند مشکلات انعقادی برای شما در کارهای دندانپزشکی ایجاد کنند.

 

در صورت لزوم می توانید این سوالات را نیز از متخصص دندانپزشک خود بپرسید:

 

  • باید انتظار چه اثرات جانبی را داشته باشم؟
  • از چه نوع بی‌حسی استفاده خواهد شد؟ موضعی یا کلی؟ چطور برای عمل آمده شوم و بعد از عمل، چه انتظاراتی باید داشته باشم؟ برای رفتن به خانه به کمک نیاز خواهم داشت؟
  • روش درمانی جایگزینی وجود دارد؟ نکات مثبت و منفی آن چیست؟
  • طول درمان چقدر است؟
  • به عمل‌های دیگری هم نیاز است؟ چند بار باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟
  • باید قبل و بعد از عمل عکس بگیرم؟

 

در پایان می توانید به لیست و اطلاعات پزشکان سراسر کشور در همین سایت(پزشکان خوب ) دست پیدا کنید و نوبت دهی اینترنتی و تلفنی دریافت نمایید

لیست دندانپزشکان کشور


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران

ممنون. مقاله خوبی بود