دندانپزشک خوب برای عصب کشی

انتخاب دندانپزشک خوب برای عصب کشی چرا مهم است؟

دسته بندی:

1399/7/6

نویسنده : حسینی

دردهای دندان قطعا دلایل مختلفی دارد. که از شایع ترین آنها رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. که باید تحت نظر دکتر متخصص ریشه انجام شود. در ادامه قصد داریم شما را با عصب کشی دندان و درمان ریشه،همچنین انتخاب دندانپزشک خوب برای عصب کشی بیشتر آشنا کنیم.


اهمیت دندانپزشک خوب برای درمان ریشه و عصب کشی 

 

بعضی از بیماران گمان می کنند که در طی عصب‌ کشی (درمان ریشه) عصبی از دندان خارج‌شده و کار تمام می‌شود!درحالی‌که درمان ریشه درمان بسیار پیچیده‌تر و مفصل‌تری از خارج کردن یک‌رشته عصب از کانال‌های ریشه دندان است!عصب کشی خوب مشخصاتی فراتر از این نگرش ساده دارد.

امروزه با ورود دانش،تکنولوژی‌های پیشرفته و ابزارهای مدرن،درمان ریشه تبدیل به یک شاخه تخصصی و پیشرفته شده است و موفقیت آن بسیار بسیار بالا رفته است.

درمان ریشه الآن با روش‌های جدید و مواد جدید و سابقه‌ای بسیار طولانی از موفقیت،یک درمان تقریباً قطعی به شمار می‌رود.

اگر درمان ریشه خوب انجام نشود مشکلات زیادی گریبان گیر مراجعین دندان‌پزشکی خواهد بود.پایه‌یک درمان دندان‌پزشکی خوب درواقع یک‌دندان باریشهٔ سالم یا ریشه درمان شده موفق است.

بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی تنها به‌این‌علت که درمان ریشه قبلی از کیفیت خوبی برخوردار نیست،شکست می‌خورند.

آبسه‌ها و دردهای زیر دندان‌های روکش‌دار یا پرشده در بسیاری از موارد علتشان به درمان ریشه انجام‌شده برمی‌گردد.

پس به این علت درمان ریشه،درمان بسیار پرارزشی محسوب می‌شود.چون اگر گران‌ترین آلیاژها و حتی طلا برای روکش دندانتان استفاده شود،با بهترین ماده ترمیمی با بیشترین دقت پر شود،با بهترین دستگاه‌ها روکشتان ساخته شود، تا زمانی که یک پالپ سالم یا ریشه درمان شده موفق آن زیر وجود نداشته باشد، درمان شکست‌خورده محسوب می‌شود.

 

عصب کشی و درمان ریشه خوب با دکتر محمدحسن رشیدی

 

دلیل اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا درمان ریشه درمان نسبتاً گرانی است همین است.چون یک درمان اساسی و بنیادین محسوب می‌شود که رکن و اساس بسیاری از درمان‌های دیگر به شمار می‌رود.

اندو(درمان ریشه) زمان‌بر است و انجام موفق آن نیاز به صبر و حوصله دندان‌پزشک دارد.بسیاری از تکنولوژی‌های جدید سرعت و کیفیت درمان اندو را بالاتر برده‌اند و امکان ارائه بهترین درمان اندو را به دندانپزشکان داده اند.

اندودنتیست‌ها  متخصصینی هستند که اغلب پیشگام ارائهٔ انجام درمان‌های پیشرفته و باکیفیت اندو با موفق‌ترین نتایج بلندمدت هستند.در واقع قابل اعتماد ترین ارائه دهنده ی یک عصب کشی خوب می تواند یک متخصص درمان ریشه خوب باشد.درزمینهٔ استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته هم اندودنتیست‌ها اغلب سرآمد هستند .هرچند که دندان‌پزشکان عمومی با درمان‌های موفق  اندو و استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز چه در ایران و چه در سرتاسر جهان کم نیستند.

فناوری‌های جدیدی مانند استفاده از بزرگنمایی میکروسکوپ دندانپزشکی ،دستگاه‌های روتاری ، سیستم‌های پر کردن کانال پیشرفته ، آپکس لوکیتورها و … ، خوش‌بینی‌ها در مورد موفقیت خیلی بلندمدت درمان‌های ریشه را دوچندان کرده و امکان ارائه عصب کشی خوب و با پیش آگهی عالی را فراهم کرده است و درمان ریشه را به طبیعی‌ترین و موفق‌ترین روش حفظ دندان‌ها و جلوگیری از کشیده شدن آن‌ها در طول زمان تبدیل کرده است

برای عصب کشی دندان و درمان ریشه چه مراحلی را باید طی کرد؟

 

مراحل عصب کشی دندان

دندانپزشک خوب برای اطمینان از تخلیه کامل عصب آسیب دیده از دندان عکس برداری ( عکس رادیولوژی با پرتو ایکس) انجام می دهد. در صورت اطمینان از تخلیه، کانال های عصبی را با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با نسوج دندان پر می­کند. در مرحله نهایی نیز با استفاده از کامپوزیت و یا آماگام روی دندان را نیز پر می کند.

نکته: دندان های عصب کشی شده به موقع می توانند سالیان متمادی  عمر داشته باشند. که این بسته به نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان متفاوت است. همچنین در زمان عصب کشی دندان و درمان ریشه با دندان پانسمان شده غذا نجوید. زیرا ممکن است موجب شکستگی دیواره دندان و یا عفونت دندان شود.

آیا به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیازی است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
  • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
  • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
  • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
  • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
  • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
  • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

پس از عصب کشی دندان و درمان ریشه، دندان پر شده ممکن است دچار دردهایی در روزهای اول پس از درمان شود که کاملا طبیعی و به دلیل حساسیت دندان است. درد دندان پس از چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

 

 

اگر به موقع عصب کشی دندان و درمان ریشه را انجام ندهیم چه اتفاقی می افتد؟

 

ممکن است به دلیل از بین رفتن دردهای دندانی، افراد انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه را به تاخیر بیاندازند. اما از بین رفتن این دردها کاملا موقتی بوده و علت آن عفونت بیش از حد دندان آسیب دیده است. زمانی که درمان ریشه در زمان اولیه پس از پوسیدگی عصب انجام نمی شود، عفونت تمامی کانال های عصبی دندان را درگیر می کند.

این عفونت به انتهای عصب و ریشه دندان می رسد و در بیشتر مواقع موجب، ایجاد آبسه در انتهای ریشه دندان می شود. در زمانی که آبسه ایجاد می شود، درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهند شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

در برخی موارد نیز دندان به طور کامل عفونی می شود. همچنین ریشه دندان به طور کامل دچار پوسیدگی شده و نگهداری و درمان آن هم، نمی تواند کاربردی باشد. بنابراین دندانپزشک پیشنهاد می کند قبل از ایجاد کیست دندان و آبسه، دندان پوسیده را بکشید.

 دندانپزشک خوب برای عصب کشی

 

سوالات رایج در مورد عصب کشی دندان و درمان ریشه :

 

1-آیا عصب کشی دندان و درمان ریشه  خیلی درد است؟

اغلب بیماران نیازمند به درمان ریشه از این عمل می ترسند. این در حالی است که عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

2-چرا عصب کشی و درمان ریشه باید در دو مرحله انجام شود؟

در مرحله اول درمان ریشه، عفونت دندان تخلیه و درناژ می شود. به طور معمول عفونت دندان در حدی است که باید چند روز از پاکسازی و درمان عفونت دندان بگذرد. بدین ترتیب می توان مواد ترمیم کننده دندان را به درستی و بدون بازگشت عفونت بر روی دندان جایگذاری کرد. طی این مدت یک پانسمان موقت بر روی دندان گذاشته می شود تا دندان عفونت نکند.

3-عصب کشی و درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

ترجیح بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. در مواقعی که پوسیدگی انقدر وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود

4-آیا با گرفتن عکس از دندان میشود درمان ریشه را تشخیص داد؟

در برخی موارد دندان درد در حدی نیست که بیمار لزوم درمان ریشه را احساس کند. اما دندانپزشک با مشاهده علائم و شواهد مربوطه ممکن است مشکوک به نیاز درمان ریشه دندان شود. در این مواقع تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند.

 

دکتر محمدحسن رشیدی جراح و دندانپزشک خوب برای عصب کشی و درمان ریشه در کرج هستند

،برای رفتن به صفحه مستقیم دکتر برروی لینک زیر کلیک کنید 

 

دکتر محمدحسن رشیدی دندانپزشک خوب برای عصب کشی کرج

 

دکتر محمد حسن رشیدی بهترین دندانپزشک برای عصب کشی در کرج

لیست تمام دندانپزشکان کرج


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران

ممنون از راهنمایی شما دکتر رشیدی
ممنون از راهنمایی