10 علائم دندان در آوردن در نوزادان+زمان و راهکارهای کاهش درد

10 علائم دندان در آوردن در نوزادان+زمان و راهکارهای کاهش درد

دسته بندی:

1399/7/17

نویسنده : حسینی

دندان درآوردن نوزادان معمولا بین ۶ تا ۲۴ ماهگی اتفاق می افتد. علائم دندان دراوردن عبارتند از تحریک پذیری، حساسیت لثه به لمس و باد کردن آن. در این زمان کودک دائم می‌خواهد انگشتان خود و یا اشیاء خارجی را در دهان بگذارد و به لثه بمالد تا درد او کمتر شود.ما در این مقاله به طور کامل به زمان و علائم دندان در آوردن در نوزادان و راهکارهایی برای کاهش درد آن می پردازیم.


 دندان‌های مختلف نوزاد در چه زمانی رشد میکند؟


معمولا دندان‌های نوزاد به صورت جفت رشد می‌کنند. ابتدا دو دندان پیشین میانی پایین، و حدود یک ماه بعد، دو دندان‌های بالای آن‌ها می‌رویند. البته در بعضی موارد، چهار دندان پیشین پایین رشد کرده و در طرف بالا دندانی نمی‌روید یا برعکس. در کل، زمانبندی رویش دندان‌ها به شرح زیر است:

۶ ماهگی: دندان‌های پیشین میانی پایین

۸ ماهگی: دندان‌های پیشین میانی بالا

۱۰ ماهگی: دندان‌های پیشین کناری بالا و پایین

۱۴ ماهگی: دندان‌های آسیاب اول

۱۸ ماهگی: دندان‌های نیش

۲۴ ماهگی: دندان‌های آسیاب دوم

 

زمان دندان درآوردن نوزاد

 

علائم دندان درآوردن نوزادان

هنگامیکه در ماه‌های ابتدایی سن نوزاد فرآیند دندان درآوردن آغاز می‌شود، ابتدا انتظار ظاهر شدن دندان جلویی او را داشته باشید، و اغلب از حدود 5 روز قبل از نمایان شدن دندان، علائم آن مشاهده می‌شود. علائم رایج دندان درآوردن در نوزادان موارد زیر می‌باشد:

افزایش تمایل به گاز گرفتن

نوزاد با گاز گرفتن اسباب بازی یا حتی انگشتان خود باعث کاهش درد فشاری که روی لثه‌های خود احساس می‌کند می‌شود.

افزایش تمایل به مکیدن

همانند گاز گرفتن، مکیدن هم به کودک کمک می‌کند تا درد ناشی از فشار وارد شده به لثه‌ها در اثر خارج  شدن دندان‌ها را کمتر احساس کند.

کم اشتها شدن

کودک به دلیل دردی که در دهان و دندان خود احساس می‌کند از خوردن و آشامیدن امتناع می‌کند.

افزایش آبریزش از دهان

یکی از نشانه‌های رایج دندان درآوردن، افزایش بزاق دهان و آبریزش دهانی می‌باشد.

 

آبریزش دهان نوزادان از علائم دندان در آوردن

 

ملتهب شدن پوست و جوش اطراف دهان

افزایش بیش از حد آبریزش دهانی باعث خارش، حساسیت و قرمز شدن پوست اطراف دهان، چانه و گونه‌ها می‌شود. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که دائما چشم به کودک خود داشته باشید و بزاق بیرون ریخته از دهان او را تمیز کنید. البته مراقب باشید که تمیز کردن خیلی زیاد صورت باعث ساییده شدن پوست شده و به پوست او آسیب وارد می‌کند.

تورم کردن لثه‌های نوزاد

قرمز شدن، ورم کردن و درد لثه‌ها که در اثر شکافته شدن لثه و خارج شدن دندان بوجود می‌آیند یکی دیگر از علائم دندان درآوردن می‌باشد.

کشیدن گوش‌ها توسط نوزاد

 

کشیدن گوش از علائم دندان در آوردن

 

شاید این مورد یک نشانه غیر معمول دندان درآوردن به نظر بیاید، اما گاهی نوزادان برای کاهش درد لثه‌های خود، گوش‌های خود را می‌کشند یا ممکن است چانه و گونه‌های خود را بمالند.

بد خوابی و بی خوابی نوزاد

 

بدخوابی نوزاد از علائم دندان در آوردن

 

ناراحتی ناشی از درد و تورم لثه‌ها، مانع خواب راحت نوزاد در طی شبانه روز یا در طول روز (چرت زدن او) می‌شود.

کج خلقی نوزاد

کج خلقی کردن نوزاد از علائم دندان در آوردن

 

اگر کودک شما حساس و زودرنج شده تعجب نکنید. جراحات لثه که در اثر بیرون آمدن دندان ایجاد می‌شود، باعث احساس ناراحتی در او شده و در نتیجه بد خلقی او را به همراه دارد. سعی کنید با مشغول کردن کودک حواس او را پرت کنید یا او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا باعث آرامش او شوید.

 

تب کردن نوزاد

تب کردن نوزاد از علائم دندان در آوردن

 

در کودکی که در حال دندان درآوردن است، این امکان وجود دارد که دمای بدن او اندکی افزایش یابد که اصطلا تب ناشی از دندان درآوردن گفته می‌شود. البته در مواقع تب واقعی (در اثر بیماری) دمای بدن بیش از 38 درجه خواهد بود که نشانه بیماری یا عفونت می‌باشد. اگر کودک شما بی‌قراری می‌کند و افزایش دمای بدن او طولانی شده یا دمای بدن او بالاتر از 38 درجه شده یا سایر علائم بیماری را دارد حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

علائمی که نشانه دندان درآوردن نیستند

اگر کودک شما اسهال، تب یا آبریزش بینی دارد این علائم را جزء علائم دندان درآوردن به حساب نیاورده و آنها را نادیده نگیرید به خصوص اگر این علائم بیش از مدت 24 ساعت مشاهده شود.

هر چند بسیاری از والدین این علائم را به طور مستقیم به دندان درآوردن ارتباط می‌دهند اما هیچ اثبات علمی در این خصوص وجود ندارد. متخصصین این حوزه به خصوص آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (American Academy of Pediatrics)، تب کردن یا اسهال را جزء علائم معمول دندان درآوردن نمی‌دانند.

توجیه اینکه چرا بعضی از کودکان در زمان رویش دندان‌ها دچار اسهال و تب می‌شوند این است که آنها بارها اشیاء مختلف را داخل دهان خود می‌برند و به لثه‌ها می‌مالند تا باعث تسکین درد لثه‌ها شود. این امر می‌تواند باعث ورود میکروب و آلودگی به دهان او شده و او را مریض کند.

اگر دمای بدن بیش از 38 درجه سانتیگراد همراه با علائمی چون بی حالی، بی اشتهایی، سرفه، استفراغ و اسهال در کودک مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

مواردی چون کج خلی و بهانه گیری طولانی مدت یا وجود جوش و تحریکات پوستی در بدن نیز جزء علائم دندان درآوردن به حساب نمی‌آید و در صورت مشاهده حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

علائم دندان در آوردن نوزادان

 

نگران شدن مادران از دیر دندان درآوردن

مراحل و زمانبندی رویش دندان‌ها در هر کودک با کودک دیگر متفاوت است. اگر دقیقا مطابق با جدول زمانی توصیه شده، دندان‌ها رویش نکرد خیلی نگران نشوید زیرا هر کودک شرایط جسمی و رشد خود را دارد.

اگر دندان درآوردن کودک شما با تاخیر یا کندی همراه است، اما رشد استخوان‌ها، پوست و موی او حالت رشد طبیعی دارد جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر کودک شما به سن 18 ماهگی خود رسیده و هنوز علائم دندان درآوردن در او مشاهده نشده مساله را با پزشک خود مطرح کنید.

با مراجعه به دندانپزشک متخصص کودکان و مطرح کردن نگرانی‌های خود از مشاوره و راهکارهای او بهره‌مند شوید.

 

راهکارهایی برای کاهش دندان درآوردن نوزادان

هر کدام از راه‌های زیر می‌تواند به کاهش درد کودک تا حدودی کمک کند:

جویدن چیزی توسط نوزاد: کودکان، مخصوصا کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند، دوست دارند مدام چیزی را بجوند و این خوب است که به کودک اجازه دهید که به همان میزان که دوست دارد با لثه هایش بجود اما قبل از آن باید مطمئن شوید که چیزی که بچه وارد دهانش می‌کند تمیز و بی‌خطر است.

به نوزاد غذاهای سرد بدهید: دادن چیزهای سرد برای کم کردن درد می‌تواند کمک کننده باشد. پستانک سرد، حلقه‌ها و اسباب بازی‌های یخ زده …….

لثه‌های نوزاد خود را ماساژ دهید: شما همچنین می‌توانید لثه‌های کودک خود را با انگشت تمیز خود ماساژ دهید اگر هنوز دندان‌های کودک شما در نیامده می‌توانید اجازه دهید که انگشت شما را گاز بگیرد. اگر شما پرستار بچه هستید، سعی کنید انگشت خود را در آب سرد فروبرده و لثه‌های کودک را قبل از هر بار غذا خوردن ماساژ دهید.

درمان دارویی: داروهایی که برای کاهش درد بر روی لثه کودک هنگام دندان درآوردن می‌مالید ممکن است کمک کننده نباشد زیرا به سرعت از دهان کودک پاک می‌شود. همچنین ژل‌ها و مایع‌هایی که حاوی بنزوکائین هستند می‌توانند درد دندان درآوردن را تسکین دهند. اما برای کودکان زیر ۲ سال نیاید استفاده کنید زیرا می‌تواند عوارض نادر اما جدی مانند متهموگلوبینمی (وضغیت خطرناکی که باعث کاهش اکسیژن خون به صورت شدید و خطرناک می‌شود) را برای کودک ایجاد کند.

دوزهای کمی از مسکن‌هایی مانند استامینفون و ایپوبروفن می‌تواند به کودک شما کمک کند. اما قبل از استفاده هر گونه دارو بهتر است با دکتر کودکان مشورت کنید و دقیقا به همان شیوه‌ای که پزشک توصیه می‌کند دارو را به کودک خود بدهید.

 

دندان در آوردن نوزادان

 

یک حوله دست و صورت مرطوب و یخ‌زده

یک طرف حوله را خشک نگه‌دارید تا کودک بتواند به خوبی آن را در دست بگیرد.

یک پارچه کلفت احساس خوبی به لثه‌های کودک داده و سردی یخ نیز لثه‌های دردناک را بی‌حسی می‌کند. برای این کار می‌توانید از یک دندانگیر نوزاد که در یخچال سرد شده نیز استفاده کنید، البته نباید یخ بزند زیرا بیش از حد برای لثه‌های حساس کودک سفت خواهد بود.

 

از دندانگیر استفاده بکنیم یا خیر؟

 

دندانگیر نوزاد

برخی نوزادان و کودکان نوپا به طور غریزی هر چیزی که جلوی دستشان باشد را گرفته و با گاز زدن آن درد خود را کاهش می‌دهند، اما گاهی اوقات سفت بودن این اجسام باعث آسیب دیدن دندان‌های در حال رویش می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید به کودک یک حلقه دندانگیر پلاستیکی خنک (نه یخ‌زده) بدهید و هر روز دهان کودک را چک کنید تا مطمئن شوید لب‌ها یا زبان خود را گاز نگرفته باشد.

 

حواس کودک را پرت کنیم

13

 

درد دندان درآوردن مانند سردرد است (باعث ناراحتی کم شدت و مزمن می‌شود). اغلب می‌توان با منحرف کردن ذهن کودک، باعث تسکین آن شد. برای این کار باید وقت بیشتری را با او گذرانده یا یک اسباب‌بازی جدید به او بدهید. همچنین، نباید قدرت التیام‌بخشی نوازش را دست کم بگیرید: گاهی اوقات برای پرت کردن حواس کودک از درد، تنها به کمی نوازش بیشتر روی یک کاناپه نیاز است.

سایر روش هایی که بهتر است آن ها را هم امتحان کنید

خوراکی‌های سفتی مانند نان سوخاری یا تُست، شیرینی‌های یخ‌زده، هویج و موز یخ‌زده، شاید پاسخگوی تمایل کودک برای جویدن باشند، اما بعد از مدتی جویده شدن خرد شده و خطر خفگی را به همراه خواهند داشت.

هشدار سازمان غذا و دارو در این مورد

سازمان غذا و دارو پیشتر به والدین هشدار داده بود از استفاده از محصولات بدون نسخه حاوی بنزوکائین برای بی‌حس کردن دهان کودکان خودداری کنند، اما در هشدار جدید این سازمان آمده است که برخی داروهای تجویزی مانند لیدوکائین ویسکوز، نیز باید تنها با دستور پزشک برای کودکان زیر ۲ سال استفاده شوند. کودکانی که بیش از حد لیدوکائین ویسکوز دریافت کنند دچار علائم اوردوز زیر خواهند شد:

  • احساس ناراحتی و اضطراب بی‌دلیل
  • گیجی
  • به خواب رفتن بیش از حد سریع
  • مشکلات بینایی
  • لرزش
  • استفراغ
  • حمله
  • مشکلات قلبی
  • آسیب‌ مغزی شدید

 

برای سلامت دندان‌های کودک خود می‌توانید به وب سایت  پزشکان خوب در وب سایت دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید:

 

بهترین دندانپزشکان سراسر کشور 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران

ممنون.مفید بود